Hvilke erfaringer har kvinner med svangerskaps-, fødsels- og barselomsorgen?
Helsedirektoratet har spurt kvinner som har født om deres erfaringer med svangerskaps-, fødsels- og barselomsorgen i en nasjonal undersøkelse. Undersøkelsen inkluderer kvinner som fødte i perioden august 2024 til og med februar 2025. Her presenteres erfaringer fra hele forløpet, fra svangerskapsomsorg i kommunen, gjennom fødsel og barselopphold på sykehus eller fødestue, til barselomsorg i kommunen.

Bred deltakelse fra hele landet

28 620 kvinner som fødte fra august 2024 til og med februar 2025 ble invitert

Vi mottok 13 155 gyldige svar. Det tilsvarer en svarprosent på 46

Kvinnene som svarte hadde en gjennomsnittsalder på 32 år

Slik vurderes helsetjenestene nasjonalt
Indikatorverdien er basert på gjennomsnittskåren på enkeltspørsmålene som inngår i indikatoren – omregnet fra 1–5 til en skala fra 0–100, der 100 er best.
Resultater fra undersøkelsen

Kommunale helsetjenester
Her vises resultater fra spørsmål om den kommunale svangerskaps- og barselomsorgen. Resultatene gjelder oppfølging hos jordmor og fastlege i svangerskapet, samt barselomsorg i kommunen etter fødsel.

Spesialisthelsetjenesten
Her vises resultater fra spørsmål om fødsels- og barselomsorgen på sykehus eller andre fødesteder i spesialisthelsetjenesten. Resultatene gjelder opplevelser og vurderinger knyttet til opphold på fødeavdeling, fødestue eller barselavdeling.
Indikatorverdier på tvers av kommuner og fødesteder
Her vises hvordan kvinner opplever tjenestene de mottar gjennom hele forløpet, både i kommunen og ved fødestedet.
For å se resultater på tvers av tjenestene, velg kommune i den øverste figuren og sykehus i den nederste.
Indikatorverdier vises på en skala fra 0–100, der 100 er best. Indikatorverdien vises ikke dersom antall kvinner som har svart er <5 eller variasjonen i svarene er for stor (standardavvik >6).
Det er viktig å merke seg at et resultat som skiller seg fra nasjonalt nivå ikke nødvendigvis er bra eller dårlig i seg selv. Det nasjonale nivået kan fortsatt ligge over eller under ønsket nivå.

Slik ble undersøkelsen gjennomført
Her kan du lese om hvordan undersøkelsen ble gjennomført og innholdet i den.

Se presentasjonen av resultatene
9. oktober 2025 ble resultatene fra den nasjonale brukererfaringsundersøkelsen presentert av helsedirektør Cathrine M. Lofthus.
Nyttige lenker
Kontakt
Har du spørsmål om undersøkelsen eller innspill til forbedringer av visningene? Ta kontakt med oss!