Gå til hovedinnhold
ForsidenHelse- og omsorgstjenester til innsatte i fengselHelse- og omsorgstjenesten sitt ansvar for innsatte i fengsel

Helse- og omsorgstjenesten og den fylkeskommunale tannhelsetjenesten bør samarbeide med kriminalomsorgen for å sikre at innsatte får forsvarlig legemiddelbehandling

Veileder til lov og forskrift inneholder fortolkning og veiledning til lov- og forskriftsbestemmelser

Virksomhetsleder i helse- og omsorgstjenesten skal sørge for at legemiddelhåndtering utføres forsvarlig og i tråd med forskrift om legemiddelhåndtering (lovdata.no) og tilhørende rundskriv. Når virksomhetslederen ikke er lege eller provisorfarmasøyt, skal rutinebeskrivelser utarbeides i samarbeid med utpekt faglig rådgiver med slik utdanning.

Legemiddelhåndtering defineres som enhver legemiddelrelatert oppgave som utføres fra legemiddelet er ordinert eller rekvirert til det er utdelt eller eventuelt kassert, jf. legemiddelforskriften § 3 bokstav e (lovdata.no).

Rutine for legemiddelhåndtering inkluderer blant annet følgende deloppgaver:

  1. ordinering og rekvirering av legemiddelbehandling fra lege eller tannlege ut fra den innsattes kliniske status og behov, etter dialog med innsatte
  2. tilberedning eller annen klargjøring av legemiddel for utdeling til innsatte skjer i tråd med legens eller tannlegens ordinering og rekvirering
  3. utdeling av legemidler til den innsatte
  4. observasjon av effekt og bivirkninger samt nødvendig oppfølging av helsepersonell, og rapportering til ansvarlig lege

Oppgavene a, b og d anses i alle tilfeller som helsehjelp og skal utføres av helsepersonell.

Kriminalomsorgen kan kun bistå med å tilgjengeliggjøre legemidler (oppgave c), dersom legen vurderer at det ikke er behov for at helsepersonell utdeler legemiddelet og det er sikkerhetsmessige årsaker til at den innsatte ikke kan administrere legemiddelet selv. Kommunelegen skal godkjenne ordningen med utdeling av legemidler. Ansatte i kriminalomsorgen som gir slik hjelp til administrering av legemiddeler skal ha mottatt nødvendig opplæring fra den kommunale helse- og omsorgstjenesten, jf. forskrift om straffegjennomføring § 3-17 (lovdata.no).

Det legges til grunn at ansatte i kriminalomsorgen ikke kjenner til hvilke legemidler den innsatte får og kriminalomsorgen har derfor ikke ansvar for å følge med på effekt og bivirkninger, utover å melde ifra til helsetjenesten hvis det vurderes at den innsatte har behov for helsehjelp.

Samarbeidsrutinen mellom den kommunale helse- og omsorgstjenesten og kriminalomsorgen, som skal godkjennes av kommunelegen, bør:

  • beskrive samarbeidet om håndtering av legemidler og tydeliggjøre den kommunale helse- og omsorgstjenesten og kriminalomsorgens ansvarsområder 
  • beskrive gjennomføring av tilgjengeliggjøring av legemidler, inkludert rutine ved avvik
  • beskrive opplæring av kriminalomsorgens ansatte med ansvar for tilgjengeliggjøring av legemidler som praktisk bistand
  • være skriftlig og implementert i den aktuelle kommunale helse- og omsorgstjenesten og i kriminalomsorgen

Den kommunale helse- og omsorgstjenestens opplæring av ansatte i kriminalomsorgen

For at kriminalomsorgen skal kunne bistå med tilgjengeliggjøring av legemidler, skal den kommunale helse- og omsorgstjenesten som et minimum ha gitt opplæring i:  

  • hvordan sørge for at riktig innsatt, får riktig dose, til riktig tid, tilgjengeliggjort på riktig måte
  • rutiner for tilgjengeliggjøring av legemidler som ivaretar personvern og taushetsplikt
  • at kriminalomsorgen ikke skal overprøve legen eller tannlegens ordinasjon
  • hvordan legemidler oppbevares forsvarlig og utilgjengelig for uvedkommende, jf. rundskriv om legemiddelhåndtering – oppbevaring og kontroll av legemiddelbeholdning.
  • avvikshåndtering ved f.eks. legemidler gitt til feil innsatt eller feil kassering av legemidler dersom innsatte ikke ønsker å ta legemiddelet

Den kommunale helse- og omsorgstjenestens ansvar for legemiddelhåndtering

Etter innsettelse i fengsel har lege tilknyttet fengselet det overordnede ansvaret for legemiddelbehandlingen og overtar fastlegens oppgaver på dette området. Varetektsinnsatte kan velge å benytte egen lege og tannlege, men må da dekke utgiftene selv, se anbefaling om innkomstsamtale hvor det er nærmere beskrevet.

Etter innkomstsamtalen bør legen vurdere den innsattes legemiddelbruk med hensyn til klinisk status. En slik vurdering bør ta utgangspunkt i den innsattes faktiske legemiddelbruk kartlagt i innkomstsamtalen, og evt. i samarbeid med fastlege og andre behandlere i og utenfor fengselet for å sikre kontinuitet i legemiddelbehandlingen til innsatte. Dette gjelder også samarbeid med spesialisthelsetjenesten der legemiddelbehandling, inkludert behandling med medisinsk cannabis, følges opp derfra.

Ved overføring fra et annet fengsel, bør det mottakende fengselets kommunale helse- og omsorgstjeneste i innkomstsamtalen innhente samtykke til overføring av pasientjournal.

Videre bør legen kontinuerlig vurdere legemiddelbehandling i forhold til den innsattes kliniske status og behov, jf. krav til faglig forsvarlighet, informert samtykke og rett til brukermedvirkning. Dersom det oppstår behov for endring skal lege vurdere dette sammen med den innsatte og eventuelt den som opprinnelig har ordinert legemiddelet. Legemiddelgjennomgang er en strukturert metode for å sikre best mulig effekt og redusere risiko ved legemiddelbruk, se Nasjonale faglige råd for legemiddelsamstemming og legemiddelgjennomgang.

Den kommunale helse- og omsorgstjenesten skal sørge for at legemidler oppbevares forsvarlig og utilgjengelig for uvedkommende, jf. legemiddelhåndteringsforskriften § 6 (lovdata).

Helsepersonell gjør legemidler klare slik at kriminalomsorgen eventuelt kan tilgjengeliggjøre dissetil de innsatte. Fortrinnsvis kan dosetter eller eventuelt multidose benyttes dersom det vurderes som hensiktsmessig og innsatte samtykker til det. Se Nasjonale faglige råd for multidose.

Kriminalomsorgen

Kriminalomsorgen tilrettelegger for samarbeid med den kommunale helse- og omsorgstjenesten for at innsatte får legemidler som er ordinert av lege eller tannlege, jf. straffegjennomføringsloven § 4. Det gjelder fra første dag innsatte er i fengsel. God etterlevelse av legemiddelbehandling forutsetter at legemidler tilgjengeliggjøres til riktig innsatt, i riktig dose, til riktig tid og på riktig måte.  

Relevante normerende produkter kan være:

  • Se Nasjonal veileder for vanedannende legemidler ved vurdering og eventuelt ved endring av behandling med vanedannende legemidler
  • Nasjonal faglig retningslinje for legemiddelassistert rehabilitering (LAR) ved opioidavhengighet

Siste faglige endring: 22. september 2025 Se tidligere versjoner

Helsedirektoratet (2025). Helse- og omsorgstjenesten og den fylkeskommunale tannhelsetjenesten bør samarbeide med kriminalomsorgen for å sikre at innsatte får forsvarlig legemiddelbehandling [nettdokument]. Oslo: Helsedirektoratet (siste faglige endring 22. september 2025, lest 23. desember 2025). Tilgjengelig fra https://www.helsedirektoratet.no/veiledere/helse-og-omsorgstjenester-til-innsatte-i-fengsel/helse-og-omsorgstjenesten-sitt-ansvar-for-innsatte-i-fengsel/helse-og-omsorgstjenesten-og-den-fylkeskommunale-tannhelsetjenesten-bor-samarbeide-med-kriminalomsorgen-for-a-sikre-at-innsatte-far-forsvarlig-legemiddelbehandling

Få tilgang til innhold fra Helsedirektoratet som åpne data: https://utvikler.helsedirektoratet.no

Om Helsedirektoratet

  • Om oss
  • Jobbe hos oss
  • Kontakt oss

    Postadresse:
    Helsedirektoratet
    Postboks 220, Skøyen
    0213 Oslo

Aktuelt

  • Nyheter
  • Arrangementer
  • Høringer
  • Presse

Om nettstedet

  • Personvernerklæring
  • Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)
  • Besøksstatistikk og informasjonskapsler
  • Nyhetsvarsel og abonnement
  • Åpne data (API)
Følg oss: