Åge (9 år) bor i fosterhjem etter at barneverntjenesten overtok omsorgen


Barnevernet overtok omsorgen for Åge for 2 måneder siden. Han er i fosterhjem, og det er et høyt konfliktnivå mellom foreldrene og barneverntjenesten.

Åge sliter med å sove, vegrer seg for å gå på skolen og får stadige raseriutbrudd. Barneverntjenesten henviser ham derfor til utredning i BUP. Foreldrene som har mistet omsorgen mener imidlertid at guttens reaksjoner er naturlige ut fra situasjonen, og at det derfor er unødvendig med utredning.

Hvem skal involveres i Åges helse og helsehjelp? Etter pasient- og brukerrettighetsloven § 4-4 - fjerde ledd overtar barneverntjenesten, sammen med fosterforeldre eller institusjonen barnet bor i, retten til å samtykke til helsehjelp for barn under 16 år når barneverntjenesten har overtatt omsorgen etter barnevernloven §§ 4-2 eller 5-1, eller når det er fattet vedtak om flytteforbud etter § 4-3. Etter pasient- og brukerrettighetsloven §3-4 -lovdata sjette ledd har barneverntjenesten og fosterforeldre, eller institusjon der barnet bor, rett til informasjon tilsvarende som foreldre. Barneverntjenesten skal informere foreldrene.

I barneverntjenesten

Selv om konfliktnivået mellom barneverntjenesten og foreldrene er høyt, skal foreldrene holdes informert om hvordan deg går med Åge. Dette inkluderer at han får hjelp av BUP. Barneverntjenesten skal vurdere Åges behov for beskyttelse, og iverksette tiltak som adressesperre dersom det er fare for at foreldrene kan ta ham ut av landet eller sette ham i annen fare.

Fra og med 2028 vil Folkeregisteret også å inneholde opplysninger om hvem som er fosterforeldre når barneverntjenesten har overtatt omsorgen for et barn. Barneverntjenesten vil derfor sende informasjon om relasjon mellom Åge og fosterforeldrene til Folkeregisteret fra 2028.

I BUP

Pasientjournalsystemet innhenter opplysninger fra Persontjenesten i tråd med Krav 1. Helsepersonell forholder seg til de som møter med barnet. Fosterforeldrene vil presentere seg som fosterforeldre og fremvise bekreftelse på dette. Fra 2028 vil det foreligge informasjon om at Åge bor i forstehjem.

Helsetjenesten plikter å gi informasjon til og involvere barneverntjenesten eller fosterforeldrene i Åges helsehjelp pasient- og brukerrettighetsloven §3-4. Disse skal igjen involvere foreldrene til Åge.

Dersom foreldrene til Åge møter opp eller kontakter helsetjenesten direkte, skal de henvises til barnverntjenesten eller statsforvalteren.

Dersom det oppstår en situasjon på BUP, der helsepersonellet i en akuttfase finner ut av foreldrene har tilgang til Åges opplysninger, fordi han fortsatt er registrert hos foreldrene i Folkeregisteret, kan helsepersonellet nekte innsyn i de aktuelle journaldokumentene (krav 6 a eller b). Helsepersonell kan begrunne dette i at det foreligger tungtveiende hensyn (krav 7). I helsepersonellets vurdering av om det foreligger "tungtveiende grunner", er det viktig at Åges synspunkter høres. Dersom det vurderes at foreldrene likevel skal ha tilgang til Åges opplysninger, må helsepersonellet åpne disse journaldokumentene (krav 8).

På Helsenorge vil foreldrene

Helsenorge innhenter løpende oppdaterte opplysninger om Åges representasjonsforhold fra Persontjenesten. Foreldreansvar og om Åge har registrert bostedsadresse sammen med en eller begge foreldrene avgjør om foreldrene kan representere han på Helsenorge.

  • Se opplysninger om barnets helse og helsehjelp inntil barneverntjenesten har registrert at Åge har flyttet i fosterhjem i Folkeregisteret.

  • Dersom barneverntjenesten har registrert beskyttelsestiltaket "Fortrolig-" eller "Strengt fortrolig adresse" i Folkeregisteret vil ingen kunne representere Åge eller få tilgang til hans opplysninger på Helsenorge.

  • Fra 2028 vil fosterforeldrene få tilgang til Helsenorge når Åge flytter i fosterhjem.