Kapittel 3.4 Økt trygghetsfølelse for helsepersonell

​I undersøkelsen og intervjuer gir helsepersonell tydelig uttrykk for at tilgang til ekstern pasientinformasjon i pasientens journaldokumenter fører til økt trygghet og bedre kvalitet i pasientbehandlingen. Det er noe forskjell i svarene mellom aktørtypene, men resultatene viser at det er særlig nytte hos leger på legevakt og KAD/ØHD.

Hele 87 prosent av respondentene som svarer at de har benyttet pasientens journaldokumenter er Helt enig eller Ganske enig i at det bidrar til økt trygghetsfølelse i arbeidshverdagen.

Figur 12 Økt trygghetsfølelse ved bruk av pasientens journaldokumenter (N=173)

Legevakt og KAD/ØHD [15] som undergruppe svarer utelukkende Helt enig eller Ganske enig i at pasientens journaldokumenter bidrar til økt trygghetsfølelse, sammenlignet med de resterende aktørene.

Figur 13 Økt trygghetsfølelse KAD/ØHD og legevakt (N=27) sammenlignet med resterende aktører (N=146), vist i prosent

Pasientens journaldokumenter antas å gi helsepersonell et bredere beslutningsgrunnlag som igjen kan gi bedre behandlingskvalitet. Undersøkelsen og intervjuer viser tydelig at helsepersonell opplever at bruk av løsningen bidrar til bedre kvalitet. Figuren under viser at 90 prosent er Helt enig eller Ganske enig i dette.

Figur 14 Økt kvalitet på pasientbehandlingen (N=175)

Det vil nok være forskjell på hva de ulike respondentene legger i begrepene "bedre kvalitet" og økt trygghetsfølelse, men sitater fra intervjuene gir gode eksempler på at bruk av pasientens journaldokumenter gir stor nytteverdi:  

Lege på sykehus "100 %, særlig innenfor ø-hjelp. Det er litt som å gi behandling gjennom et nøkkelhull [uten tilgang til ekstern pasientinformasjon]. Veldig mye tryggere å behandle når man har informasjon i PJD tilgjengelige."
Lege på sykehjem/helsehus"Øker kvaliteten betydelig. Jeg merker det de dagene KJ er nede, da blir det mye ringing og vi må bare akseptere at vi ikke har info og at risikoen går opp for behandling av pasientene."

Fastlege"Stort sett er jo mer informasjon nyttig og man kan ta bedre beslutninger når man har mer informasjon tilgjengelig. Frustrasjon når man har en følelse av at pasienten har vært innlagt på sykehus og man ikke har fått informasjonen (epikrise). Veldig fint å kunne finne denne i PJD da. Ofte får pasienter beskjed om at de skal gå til fastlegen etter 1-2 uker også har ikke jeg fått informasjon fra sykehuset når pasienten kommer."
Lege på sykehus"Utvetydig ja. Også en trygghet at informasjonen finnes. Før var det hjerte i halsen, nå har vi en trygghet på at det finnes informasjon som vi kan lete i."

Lege på helsehus"Ja uten tvil. Veldig fornøyd og har blitt avhengig av det. Jeg tar aldri inn en pasient uten at jeg har vært inne i KJ og lest før pasienten kommer inn."
Lege på legevakten"Ja, det gjør det. Veldig mye tryggere når man får nye pasienter. Helt avhengig av det på legevakten."

Lege på KAD"Veldig positivt. Det sparer tid, og gir trygghet på at jeg gjør jobben min riktig."

Bruk av pasientens journaldokumenter gir helsepersonell tilgang til informasjon som bidrar til økt trygghetsfølelse i arbeidshverdagen. Effekten forventes å være bedre kvalitet på pasientbehandlingen.

I tillegg til å gi bedre kvalitet på behandlingen av pasienter, kan økt trygghetsfølelse også gi verdi for helsepersonell i seg selv. Løsninger som bidrar til økt trygghetsfølelse i arbeidshverdagen kan ha flere positive effekter. Eksempler på slike effekter kan være redusert stress og usikkerhet, bedre arbeidsmiljø samt redusert sykefravær.

 

[15] Det er i skrivende stund svært få legevakter og KAD/ØHD som har tilgang til pasientens journaldokumenter. 26 av respondentene er fra legevakt og KAD/ØHD i Oslo kommune. 1 svar fra Bodø legevakt.

Siste faglige endring: 31. oktober 2025