ALIS-tilskuddet, forvaltning og videreutvikling
Antall ALIS avtaler og søknader om tilskudd har vokst betydelig gjennom 2024. Gjennom året er det arbeidet videre med revisjon av ALIS tilskuddet. Dette omfatter både endringer i regelverket for tilskuddsordningen og utvikling av sterkere støttestrukturer i forvaltningen av tilskuddet.
I 2024 ble det innført en avgrensing for ALIS ansatt i eller tilknyttet vikarbyrå eller annen privat kommersiell aktør innen medisinsk virksomhet. Uavhengig av om ALIS på deltid har kommunal avtale eller ansettelse i kommunen, mistet kommunene retten til ALIS-tilskudd for disse legene. Endringen gjaldt for nye ALIS-avtaler inngått fra og med 18.04.2024. Tilsvarende endring ble iverksatt for alle ALIS-avtaler fra og med 01.09.2024.
I forvaltningen av tilskuddsordningen samarbeider Helsedirektoratet tett med ALIS og SamLIS kontorene. Kontorene er viktige regionale støttestrukturer for kommunene i arbeidet med å styrke spesialistutdanningen i allmennmedisin, og utgjør er et kompetent nettverk.
Videre har både kommuner og ALIS-kontor delt erfaringer og spilt inn konkrete tilbakemeldinger til Helsedirektoratet. Tilbakemeldingene tyder på at det fortsatt er behov for videreutvikling av tilskuddets innretning. Helsedirektoratet har med seg innspillene i arbeidet med fremtidige justeringer i tilskuddsregelverket.
I parallell med videreutviklingen av regelverket arbeides det med utskifting av direktoratets tilskuddssystem TIFO og tilrettelegging for videre datafangst. Endringer i tilskuddsordningen som berører ALIS og kommuner blir kunngjort i forbindelse med ny utlysning i mai.
Oppdrag om LIS1 stillinger
Forskriften er endret slik at tjenestene nå har mulighet til å opprette egenfinansierte LIS1-stillinger med hele LIS1-løp. Helsedirektoratet skal følge med på bruken av disse stillingene. Oppdraget om å følge med på egenopprettede LIS1-stillinger ble levert november 2024, og oppdraget om 30 nye LIS-stillinger ble levert i 2025.
Introduksjonsavtaler
Helsedirektoratet ga i 2022 tillatelse til 65 introduksjonsstillinger. Ikke alle stillingene ble tatt i bruk, slik at direktoratet har tildelt noen avtaler i etterkant, og tildeler fortsatt nye avtaler etter søknad/henvendelse fra kommuner. Status per 31. desember 2024 viser at 40 avtaler har vært i bruk og er avsluttet i perioden 2022-2024. Det er 45 aktive avtaler som går ut i perioden 2025 - 2028. I tillegg er det i underkant av 10 avtaler er ikke tatt i bruk ennå, men forventes aktive ila 2025. Det har ikke vært noen nye oppdrag om introduksjonsavtaler i 2024.
Profilering av fastlegeordningen og allmennlegetjenesten
Høsten 2023 ble det gjennomført en kampanje for å rekruttere flere fastleger. Kampanjen ble laget i samarbeid med KS og Legeforeningen, og ble kjørt på nytt mai 2024 med gode resultat.
Målgruppa for kampanjen var medisinstudenter i Norge og i utlandet, samt unge leger tidlig i spesialisering, og ALIS- leger. Kampanjen viste fram en variert arbeidsdag, med faglige fellesskap og stor medisinsk variasjon, og et arbeidsliv der det er rom for både fleksibilitet og trygghet.