Kapittel 7.1 Kunstig intelligens og allmennlegetjenesten

Helsedirektoratets helsepersonellundersøkelse viser at en økende andel fastleger bruker digitale beslutningsstøtteverktøy, inkludert kunstig intelligens. Mange opplever at slike verktøy gjør arbeidshverdagen enklere, og en betydelig andel benytter også løsninger som automatisk foreslår journalnotater basert på lydopptak fra konsultasjoner.

Helsedirektoratet leder arbeidet med «Felles KI-plan for trygg og effektiv bruk av kunstig intelligens i helse- og omsorgstjenesten» som videreføres i 2026–2027. Målet er trygg og effektiv bruk, og herunder ligger flere utfordringer når kunstig intelligens tas i bruk i allmennlegetjenesten. Allmennlegene har i stor grad omfavnet KI-systemer som kan ta opp pasientsamtaler og lage utkast til journalnotater på bakgrunn av transkribert tekst.[1]  

Flere aktiviteter som ligger under felles KI-plan retter seg mot eller er relevante for allmennlegetjenesten. KI-rådet for helse- og omsorgstjenesten er det viktigste organet for sektorsamarbeid og består av medlemmer fra helsemyndighetene, RHFene, KS og legeforeningen. Den tverretatlig regulatoriske veiledningstjenesten for kunstig intelligens videreføres og drives av jurister i Helsedirektoratet, i samarbeid med Direktoratet for medisinske produkter og Helsetilsynet.

I regi «Normen» har det blitt utarbeidet et KI-faktaark som omhandler sikkerhetsaspekter knyttet til KI-systemer for tale-til-utkast. En viktig del av trygg bruk av KI ligger i opplæring av personell som skal bruke KI-løsningene. Helsedirektoratet samarbeider med Stiftelsen Senter for kvalitet i legetjenester (SKIL) om å utvikle et klinisk emnekurs om KI, det skal lanseres høsten 2026. KI-rådet har også utviklet 9 KI-vettregler for de som bruker KI i helse- og omsorgstjenesten. Vi planlegger et kommunikasjonstiltak rettet mot allmennleger som trekker frem særlig relevante KI-vettregler i 2026. Foreløpig er Felles KI-plan besluttet videreført 2026–2027, og vil bli vurdert på nytt mot slutten av den perioden.

Allmennleger kan, på samme måte som andre aktører i helsetjenesten, benytte seg av den tverretatlige veiledningen for å få svar på spørsmål rundt bruk av KI. Det utvikles stadig ulike former for veiledningsmateriell og kompetansetiltak som vil rettes mot allmennleger spesielt.

Utfordringer knytter seg blant annet til usikkerhet rundt kvalifisering og klassifisering av KI-løsninger, f.eks. tale-til-utkast, i henhold til loven om medisinsk utstyr (MDR), automatiseringsbias, legeerklæringer som lages helt eller ved hjelp av slike løsninger og om feil kan forplante seg innover i elektroniske systemer og pasientjournaler. 

Siste faglige endring: 26. august 2026

Til toppen