§ 20.Informasjon om vedtak
Helsedirektoratets kommentarer
Bestemmelsen fastslår at Klagenemnda kan gi informasjon om sitt vedtak og begrunnelsen for vedtaket til den abortnemnda som har fattet vedtak i første instans. Dette kan gjøres uten hinder av taushetsplikt, også selv om vedtaket bygger på nye opplysninger som første instans ikke tidligere er kjent med.
Formålet med denne bestemmelsen er at abortnemndene skal kunne korrigere sin praksis i kommende saker dersom Klagenemnda omgjør deres vedtak på grunn av uenighet om lovforståelsen eller rettsanvendelsen. Det er også viktig at abortnemndene får informasjon dersom en omgjøring ikke skyldes lovforståelsen eller rettsanvendelsen, men nye opplysninger i saken. Se også kommentarene til § 11 første ledd.
Gjennom sin behandling av enkeltsaker, vil Klagenemnda ta stilling til tolkning av lovens vilkår for å tillate abort. Den aktuelle abortnemnda som har fattet vedtaket som omgjøres vil få konkret tilbakemelding om Klagenemndas vedtak og begrunnelse. I tillegg skal Klagenemnda være åpen om sin praksis, jf. § 21. Denne praksisen vil også fungere som en veiledning for alle abortnemndene.