Kapittel 1 Innledning og hovedbudskap

Innledning

Denne rapporten, Tall om alkohol, presenterer bruk og bruksmønster for alkohol i den norske befolkningen, inkludert problemfylt alkoholbruk. Den viser også hvordan bruken fordeler seg mellom ulike befolkningsgrupper etter alder, kjønn, fødeland, yrkeskategori og utdanningsnivå, og belyser ulike negative konsekvenser av egen og andres alkoholbruk. Videre presenterer rapporten noen tall knyttet til alkoholomsetningen, forvaltning av alkoholloven, samt befolkningens holdninger til og kunnskap om alkohol.

Bruk av alkohol er utbredt i Norge og har vært, og er, en viktig risikofaktor for mange sykdommer og tap av friske leveår. Alkohol bidrar betydelig til sykdomsbyrden nasjonalt og internasjonalt, både for menn og kvinner (Sykdomsbyrde i Norge (fhi.no)). Det er ingen helsemessig trygg nedre grense for inntak av alkohol (helsenorge.no).

Bruk av alkohol kan medføre betydelige kostnader for brukeren selv, for tredjepersoner, inkludert arbeidslivet og for samfunnet som helhet. Tiltak som begrenser alkoholbruken i samfunnet, som for eksempel aldersgrenser og begrensede skjenke- og salgstider, er viktige for å redusere det totale omfanget av alkoholrelaterte problemer.

For å kunne arbeide målrettet for å forebygge og redusere alkoholrelatert skade i befolkningen, er det viktig med et godt kunnskapsgrunnlag. Rapporten er et bidrag til dette kunnskapsgrunnlaget og inngår i Helsedirektoratets pågående utvikling av et helhetlig system for monitorering av rusmiddelsituasjonen.

Tall om alkohol samler data fra flere ulike kilder. Disse omtales under i metodekapitlet. Rapporten er dynamisk og oppdateres etter hvert som nye data blir tilgjengelige. Det er mulig å motta varsel om oppdateringer via en abonnementsfunksjon som ligger nederst på rapportens forside. Rapporten er en del av en serie på tre ulike publikasjoner om rusmiddel- og tobakksbruk, der de andre publikasjonene er Tal om tobakk og Tall om illegale rusmidler.

Tall om alkohol er en videreføring av Folkehelseinstituttets rapport Alkohol i Norge (fhi.no). Rapporten inneholder ikke akkurat det samme som Alkohol i Norge, men viderefører sentral statistikk og inneholder også ny statistikk som ikke har blitt publisert tidligere.

Hovedbudskap

Bruk og trender

  • De fleste drikker alkohol, både menn og kvinner, og dette mønsteret er stabilt over tid, i ulike aldersgrupper.
  • Generelt drikker menn oftere og mer enn kvinner. Andelen med episodisk høyt alkoholkonsum og problemfylt alkoholbruk er også høyere blant menn.
  • Veldig få oppgir å drikke alkohol daglig.
  • Menn drikker øl og brennevin oftere enn kvinner.
  • Yngre (16–24 år) menn og kvinner drikker oftere brennevin enn de andre aldersgruppene. I tillegg velger yngre oftere rusbrus og alkoholholdig sider. Inntak av vin øker med alderen.
  • Om lag 2 av 10 har et problemfylt alkoholbruk. For de fleste av disse anbefales det enkle råd om reduksjon av alkoholbruk.
  • Personer med høyere utdanning drikker oftere enn personer med kort utdanning. Det er mindre utdanningsforskjeller for episodisk høyt alkoholkonsum og problemfylt alkoholbruk.
  • Ledere drikker oftere enn andre yrkesgrupper, mens andelen med problemfylt alkoholbruk er høyest blant håndverkere.
  • Alkoholbruk er lavest blant personer født i afrikanske og asiatiske land.
  • Unge voksne opplever oftere negative konsekvenser av egen og andres alkoholbruk enn eldre voksne. 4 av 10 kvinner i aldersgruppen 16–24 år har opplevd uønsket seksuell oppmerksomhet av noen som var alkoholpåvirket i løpet av det siste året.

Alkoholomsetning

  • Taxfreesalg ved ankomst på norske flyplasser utgjorde i 2025 0,20 liter ren alkohol per innbygger 15 år og eldre.
  • Total alkoholomsetning i Norge i 2025 var 6,62 liter ren alkohol per innbygger 15 år og eldre. Dette bestod av alkohol omsatt i Norge, taxfreesalg ved ankomst og grensehandel i Sverige.

Forvaltning av alkoholloven

  • Det ble avdekket totalt 3358 brudd på alkoholloven i kommunene i 2024. Av disse var 454 knyttet til salgsbevillinger og 2904 til skjenkebevillinger.
  • De mest hyppige avdekkede overtredelsene knyttet til salgsbevillinger var mangel ved internkontroll, brudd på reklamebestemmelsene og brudd på reglene om plassering av alkoholholdig drikk på salgsstedet.
  • De hyppigste overtredelsene knyttet til skjenkesteder var manglende betaling av bevillingsgebyr innen kommunens frist, manglende levering av omsetningsoppgave innen kommunens frist og mangel ved internkontrollsystemet.
  • I 2024 var det én permanent inndragning og én midlertidig inndragning av salgsbevillinger. For skjenkebevillinger var tilsvarende henholdsvis 10 og 21 inndragninger.

Holdninger og kunnskap

  • Tre av fire er helt eller delvis enig i at alkoholholdige varer bør merkes med innholdsdeklarasjon som for andre varer.
  • Nesten 70 % er helt eller delvis enig i at promillegrensen for fritidsbåter bør bli strengere.
  • Nærmere 80 % av befolkningen tror i svært eller ganske stor grad at grensesetting fra foreldre og promillegrenser for bilkjøring begrenser skadevirkningene av alkohol.

Siste faglige endring: 17. juni 2026

Til toppen