Du benytter en nettleser vi ikke støtter. Se informasjon om nettlesere

Kapittel 6.5Videreføring av prosjektet

Respondentene som svarte at de enten har en lederstilling i kommunen eller har en spesifikk rolle tilknyttet modellutviklingen, fikk spørsmål om hvorvidt kommunen planlegger å videreføre modellen for bruk av klinisk ernæringsfysiolog som ressurs i helse- og omsorgstjenestene i daglig drift etter prosjektslutt. Som det går frem av figuren under, svarer litt over halvparten av respondentene ja, mens en femtedel svarer «vet ikke». Tretten prosent, tilsvarende to respondenter, svarer at modellen ikke blir videreført.

Fra flere av kommunene som opplyser at prosjektet og stillingen som klinisk ernæringsfysiolog blir videreført etter prosjektslutt, henvises det både til at prosjektet har synliggjort viktigheten av å jobbe med ernæring, og det å ha tilgang til fagkompetanse på området. I tillegg viser flere til at de nasjonale føringene i Leve hele livet også er en medvirkende årsak til videre satsning og fokus på ernæring. Fra prosjektene som ikke blir videreført, henvises det til budsjettmessige prioriteringer.

Nedenfor er hvert enkelt prosjekt nærmere omtalt ut fra hvilken modell prosjektet hører inn under.

Modell 1

  • I Kvam og Voss opplyses det om at det har blitt ansatt to kliniske ernæringsfysiologer i faste stillinger etter at prosjektet er avsluttet. Det er planlagt at arbeidet fra prosjektene skal videreføres i Kvam og Voss og at det i tillegg skal inkluderes tre nye kommuner i det interkommunale samarbeidet [42]. Det vises til gode erfaringer med å samarbeide på tvers av de to kommunene, og fordeler med å dele på utgifter og ressurser heller enn å satse hver for seg.
  • Også i Alta opplyses det at stillingen som klinisk ernæringsfysiolog blir videreført, og at prosjektet har bidratt til å belyse viktigheten av fokus på ernæring. I løpet av prosjektperioden er det ansatt ytterligere en klinisk ernæringsfysiolog i kommunen.
  • I Tromsø blir det også opplyst at det er planer om å videreføre stillingen som klinisk ernæringsfysiolog etter prosjektslutt, og at man tydelig ser nytten av forbedringsarbeidet innen ernæring.
  • I prosjektet som omfatter kommunene i Fosenregionen, opplyses det at det er et ønske om videreføring etter prosjektslutt, men at det ikke er endelig avklart på hvilken måte dette blir gjort.
  • Prosjektet som omfatter kommunene i Nordhordland har vært satt på vent grunnet sykdom, det er derfor ikke avklart hvorvidt og eventuelt hvordan stillingen skal videreføres etter prosjektslutt. 

Modell 2

De to respondentene som svarte nei på spørsmålet om videreføring av modellen, er fra Nes kommune og Nordre Follo kommune.

  • I Nordre Follo var det allerede er en fast stilling som klinisk ernæringsfysiolog før kommunen fikk modellutviklingsmidler fra Helsedirektoratet. Ved hjelp av tilskuddet ble det ansatt ytterligere en klinisk ernæringsfysiolog. Ved prosjektslutt er det kun den ene, faste stillingen som blir videreført. Denne stillingen er ikke spesifikt rettet mot hjemmeboende eldre på samme måte som i modellen som har blitt utviklet med tilskuddsmidlene. Det opplyses at enkelte av oppgavene planlegges ivaretatt gjennom den gjenværende stillingen, men at dette må gjøres uten ytterligere tilføring av ressurser. Det blir vist til at det er økonomiske årsaker til at prosjektstillingen ikke videreføres i ordinær drift.
  • I Nes kommune er ikke stillingen som klinisk ernæringsfysiolog videreført etter prosjektslutt. Det opplyses at stillingen ble tatt ut i budsjettprosessen, og det blir vist til at det har vært vanskelig å selge inn viktigheten av å videreføre stillingen godt nok, og å klare å vise til konkrete gevinster av å videreføre stillingen.

Modell 3

  • I Sagene bydel i Oslo vises det til at modellen og stillingen ble opplevd som nyttig, men at det krever for mye ressurser å rulle ut tilsvarende tilbud til alle legekontorene i bydelen. Prosjektstillingen er heller ikke direkte videreført, og klinisk ernæringsfysiolog er i hovedsak tilbake i sin ordinære stilling i bydelen. Samtidig opplyses det at klinisk ernæringsfysiolog fremdeles er noe til stede ved legekontoret, men i mindre omfang enn i prosjektperioden. Alle fastleger i bydelen har også mulighet til å henvise pasienter til klinisk ernæringsfysiolog ved behov.
  • I Ringsaker kommune er det per februar 2025 ikke avklart hvorvidt prosjektet blir videreført i ordinær drift eller ikke.

Modell 4

  • I Bærum kommune opplyses det at modellen vil videreføres, og at prosjektet har vist viktigheten og nytteverdien av denne måten å jobbe på, og det å ha tilgang til klinisk ernæringsfysiolog som ressurs. Det opplyses at kommunen har ansatt flere kliniske ernæringsfysiologer i løpet av prosjektperioden.

 

 

[42] Vaksdal, Eidfjord og Ulvik

Siste faglige endring: 28. april 2025