Forslagene går i første rekke ut på at Helsedirektoratet i større grad innlemmer tannhelsetjenestens behov og perspektiver i videreutvikling av eksisterende e-helseløsninger og digitaliseringsprosjektene for økt samhandling mellom brukere og tjenester (etter mønster av Digi-Helsestasjon, Digi-Ung og og Digi-Helse).
Det er viktig å understreke at slik dette arbeidet er planlagt i dag, er det ikke ledige ressurser, hverken i Helsedirektoratet eller hos andre sentrale aktører, som kan bidra i gjennomføring av forslagene. Konkret gjennomføring vil kreve tilførsel av nye ressurser eller endring av gjeldende beslutninger om prioritering og ressursbruk.
Det vil være behov for ressurser til planlegging, styring og utvikling i Helsedirektoratet, hos NHN og EPJ-leverandører. Slike konsekvenser bør utredes videre i rullering av plan og budsjett for hver enkelt løsning i det løpende arbeidet med disse.
DigiDOT prosjektet er svært viktig for helheten, og det vil fortsatt kreve finansiering fra fylkeskommune og eventuelt statlige tilskudd etter søknad.
Dersom det er vilje til en økt ressursbruk, må Helsedirektoratet ivareta tannhelsetjenestenes behov og perspektiv i sin portefølje av e-helseløsninger og andre prosjekter. Godt samarbeid internt mellom fag, digitalisering og standardiseringsmiljøene vil fortsatt være viktig, i tillegg til samordning med privat og offentlig tannhelsetjeneste og FHI (KPR).