Gå til hovedinnhold
ForsidenProstatakreftBehandling av prostatakreft

Informasjon og dialog med pasienten

Når resultatene fra de ulike undersøkelser foreligger og disse er vurdert på tverrfaglig møte/MDT, skal det gjennomføres en samtale med pasienten og even- tuelt pårørende om de vurderinger som er gjort og aktuelle behandlingsmuligheter. Videre drøftes tidsperspektivet i behandlingstilbudet, mulige bivirkninger, risiko for komplikasjoner og konsekvenser hvis pasienten ikke ønsker den anbefalte behandlingen. I samtalen avklares pasientens forventninger til forløpet, pasientens livssituasjon og eventuelt pasientens behov av ulik art som psykososiale og andre behov. Pasienten oppfordres til å ha en pårørende/ledsager med til samtalen.

Pasienten tilbys også en samtale med en behovskartlegging som går utover selve kreftbehandlingen, jf. Pakkeforløp hjem for pasienter med kreft. 


Siste faglige endring: 29. april 2022 Se tidligere versjoner

Helsedirektoratet (2019). Informasjon og dialog med pasienten [nettdokument]. Oslo: Helsedirektoratet (siste faglige endring 29. april 2022, lest 19. juni 2025). Tilgjengelig fra https://www.helsedirektoratet.no/nasjonale-forlop/prostatakreft/behandling-av-prostatakreft/informasjon-og-dialog-med-pasienten

Få tilgang til innhold fra Helsedirektoratet som åpne data: https://utvikler.helsedirektoratet.no

Om Helsedirektoratet

Om oss
Jobbe hos oss
Kontakt oss

Postadresse:
Helsedirektoratet
Postboks 220, Skøyen
0213 Oslo

Aktuelt

Nyheter
Arrangementer
Høringer
Presse

Om nettstedet

Personvernerklæring
Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)
Besøksstatistikk og informasjonskapsler
Nyhetsvarsel og abonnement
Åpne data (API)
Følg oss: