Gå til hovedinnhold
ForsidenKreft i spiserør og magesekkInngang til pakkeforløp for kreft i spiserør og magesekk

Begrunnet mistanke - kriterier for henvisning til pakkeforløp

Følgende alarmsymptomer fører hver for seg eller sammen til begrunnet mistanke om kreft i spiserør eller magesekk:

  • Svelgebesvær/smerter med mer enn to ukers varighet
  • Vedvarende brekninger uten annen forklaring
  • Nyoppstått dyspepsi eller reflukssymptomer hos pasienter over 45 år
  • Gastrointestinal blødning
  • Nyoppstått oppfylling i abdomen

Ved mindre uttalte symptomer av samme karakter som nevnt ovenfor, men som ikke gir grunnlag for henvisning til Pakkeforløp for kreft i spiserør og magesekk, kan pasienten henvises til praktiserende spesialist for øvre endoskopi som ledd i filterfunksjon.

Ved begrunnet mistanke om kreft, enten basert på symptomer eller funn ved øvre endoskopi, henvises pasienten til Pakkeforløp for kreft i spiserør og magesekk.


Siste faglige endring: 28. april 2015 Se tidligere versjoner

Helsedirektoratet (2015). Begrunnet mistanke - kriterier for henvisning til pakkeforløp [nettdokument]. Oslo: Helsedirektoratet (siste faglige endring 28. april 2015, lest 11. juli 2025). Tilgjengelig fra https://www.helsedirektoratet.no/nasjonale-forlop/kreft-i-spiseror-og-magesekk/inngang-til-pakkeforlop-for-kreft-i-spiseror-og-magesekk/begrunnet-mistanke-kriterier-for-henvisning-til-pakkeforlop

Få tilgang til innhold fra Helsedirektoratet som åpne data: https://utvikler.helsedirektoratet.no

Om Helsedirektoratet

Om oss
Jobbe hos oss
Kontakt oss

Postadresse:
Helsedirektoratet
Postboks 220, Skøyen
0213 Oslo

Aktuelt

Nyheter
Arrangementer
Høringer
Presse

Om nettstedet

Personvernerklæring
Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)
Besøksstatistikk og informasjonskapsler
Nyhetsvarsel og abonnement
Åpne data (API)
Følg oss: