Ved ansettelse i en utdanningsstilling skal arbeidsgiver basere seg på Helsedirektoratets vurdering av hvilke læringsmål du har oppnådd på bakgrunn av påstartet spesialistutdanning i utlandet. Se kommentarene i rundskrivet til §§ 18 og 32 (regjeringen.no).
Utenlandsk tjeneste som kan vurderes
Helsedirektoratet kan kun vurdere utenlandsk tjeneste som er gjennomført i en stilling som inngår i en spesialistutdanning. Vi vurderer ikke obligatorisk praksis som turnus eller «internship» som inngår i den medisinske grunnutdanningen. Landene melder selv inn til EUs yrkesdirektiv hvilken praksis som er inkludert i grunnutdanningen.
Eksempler på praksis som inngår i grunnutdanningen, er KBU i Danmark og AT i Sverige. Slik tjeneste kan ikke vurderes opp mot læringsmålene i del 1. Se også brev fra Helse- og omsorgsdepartementet (PDF).
Det er ansvarlig godkjenningsmyndighet i utdanningslandet som kan bekrefte at tjenesten er gjennomført som ledd i spesialistutdanningen der. Slik bekreftelse må legges ved søknaden.
Slik søker du
Du må ha norsk autorisasjon før du kan søke om bekreftelse på læringsmål.
Søk om bekreftelse på læringsmål (Altinn.no)
Når du søker, er det svært viktig at du dokumenterer tjenesten du ønsker å få bekreftet. Uten tilstrekkelig dokumentasjon kan ikke Helsedirektoratet vurdere tjenestens innhold og bekrefte læringsmål.
Følgende dokumentasjon må legges ved søknaden:
- Diplom på avsluttet grunnutdanning som lege
- Autorisasjonsdokument som viser rett til selvstendig virke som lege, hvis slik utstedes i det aktuelle landet. Alternativt annen dokumentasjon som viser at du kunne starte spesialistutdanning i det aktuelle landet.
- Utfyllende attester fra utdanningsansvarlig myndighet som bekrefter at tjenesten er gjennomført ved godkjent utenlandsk utdanningsvirksomhet for spesialistutdanning.
Dersom du kan få utstedt attest fra utdanningsansvarlig myndighet på engelsk, ber vi om at du bruker Helsedirektoratets standardattest for utført institusjonstjeneste på engelsk. Dersom du har tjeneste fra Sverige eller Danmark, kan du bruke Helsedirektoratets standardattest på norsk.
Hvis du ikke bruker Helsedirektoratets standardattest, må innsendt attest ha informasjon om
- stillingstype
- stillingsprosent
- tjenesteperiode
- fravær (null fravær må også spesifiseres)
- tjenestestedet gjennom utfyllende opplysninger om for eksempel størrelse på sykehus/klinikk, pasientpopulasjon etc.
- utfyllende beskrivelse av tjenestens innhold (arbeidsoppgaver, utførte prosedyrer, type pasienter etc.)
Hvis du i tillegg ønsker å sende inn utskrift av elektroniske portfolio eller utskrift fra elektronisk utdanningsdatabase, må disse være stemplet og signert for hånd.
Kravet til attest gjelder også hvis du har oppnådd spesialistgodkjenning i et annet land. Bevis for oppnådd godkjenning er ikke tilstrekkelig som dokumentasjon.
Alle originaldokumenter som ikke er på norsk, svensk, dansk eller engelsk, må oversettes til ett av disse språkene av statsautorisert translatør. Oversettelsen skal legges i samme fil som originaldokumentet. Den ansvarlige som skriver under på attesten må forstå språket attesten er utstedt på.
Hvis du ikke har norsk personnummer eller D-nummer, vil du ikke kunne logge deg inn på søknadsskjemaet. I så fall ber vi deg om å ta kontakt på godkjenning@helsedir.no.
Ansettelse i spesialistutdanningsstilling i Norge
Alle LIS1-stillinger lyses ut i Helsedirektoratets stillingsportal (webcruiter.no). Utdanningens første del må være gjennomført, og alle læringsmålene dokumentert i kompetanseportalen, før du kan ansettes i den spesialitetsspesifikke utdanningen. For å oppnå læringsmål i Norge, må du være ansatt i en LIS-stilling ved en registrert/godkjent utdanningsvirksomhet.
Unntak fra rekkefølgekrav
Del 1 av spesialistutdanningen er obligatorisk og utgjør en felles plattform. Den består av 12 måneder i spesialisthelsetjenesten og 6 måneder i kommunehelsetjenesten. Hovedregelen er at alle leger som skal spesialisere seg i Norge, må gjennomføre del 1 før videre spesialisering. Se rekkefølgekravet i spesialistforskriften § 18 (lovdata.no).
Arbeidsgiver kan kun gjøre unntak fra rekkefølgekravet for leger som har startet på en spesialistutdanning i utlandet, hvis begge betingelsene nedenfor er oppfylt:
- Legen mangler kun en mindre del av læringsmålene i utdanningens første del .
- Legen har kommet halvveis i spesialistutdanningen det ønskes ansettelse i, målt opp mot norske krav. Dette gjelder både læringsmål og -tid. Vilkåret om at minst halvparten av utdanningsløpet må være gjennomført, blir vurdert i forhold til minstetiden for utdanningen i Norge. Legen må med andre ord ha gjennomført minst tre år og tre måneder spesialistutdanning i utlandet.
Arbeidsgiver skal basere seg på Helsedirektoratets vurdering av hvilke læringsmål legen har oppnådd på bakgrunn av påstartet spesialistutdanning i utlandet. Se mer om dette i kommentarene til § 18 i rundskrivet.