4.1 Overordnet innretning for somatikk 2027
ISF-andelen er foreslått økt til 40 prosent i 2027. ISF-refusjonen er forutsatt å dekke om lag 40 prosent av driftskostnadene.
Enhetspris for somatikk for 2027 er 57 654 kroner.
4.2 Pasientadministrert legemiddelbehandling
ISF-grunnlaget for 2027 er foreslått økt med 164 millioner kroner for å sikre at ny legemiddelbehandling blir inkludert i ISF-grunnlaget. Endringen innebærer at STG-er som ble opprettet i 2025 og 2026 uten finansiering gis kostnadsberegnet vekt og blir gjennom det inkludert i ISF-grunnlaget. I tillegg blir legemiddel for myelomatose og symptombehandling for MS flyttet fra STG for sjeldne tilstander til STG-er med finansiering og inkludert i ISF-grunnlaget.
Det gjøres en årlig gjennomgang av STG-logikken for legemiddelbehandling med sikte på å sikre medisinsk meningsfulle grupper og kostnadshomogenitet. Som følge av årets gjennomgang blir det opprettet en ny STG, STG CS03 Pasientadministrert legemiddelbehandling for øre-, nese og halstilstander. Det er også gjort endringer i grupperingsegenskaper for enkelte kreftlegemidler ut fra tilgjengelig kostnadsinformasjon. Samlet sett har endringen medført økning i volum for XS03 Pasientadministrert legemiddelbehandling med mindre kostbare kreftlegemidler, med tilsvarende reduksjon i øvrige STG-er som gjelder legemiddelbehandling for kreft. I tillegg er det gjort mindre justeringer i diagnosekrav i STG-logikken. med sikte på å inkludere aktivitet som tidligere har blitt gruppert til restkategorien XS99 Annen pasientadministrert legemiddelbehandling i mer spesifikk STG.
De nye STG-ene som inkluderes i ISF-grunnlaget er:
- AS04 Pasientadministrert legemiddelbehandling ved Parkinsons sykdom
- CS03 Pasientadministrert legemiddelbehandling ved øre-, nese og hals tilstander
- DS03 Pasientadministrert legemiddelbehandling ved tuberkulose
- DS04 Pasientadministrert legemiddelbehandling for forebygging av alvorlig nedre luftveisinfeksjon
- XS83 Pasientadministrert parenteral ernæring
- XS84 Pasientadministrert legemiddelbehandling med antibiotika, ITAD
Legemidler utstedt på H-resept (for pasientadministrert legemiddelbehandling) inngår i aktivitetsgrunnlaget for ISF gjennom informasjon om uthentede resepter og data fra oppgjørsordningen for H-resept. Aktiviteten grupperes til STG og inngår i ISF-grunnlaget, basert på STG-gruppering. For et avgrenset utvalg av legemiddelområder sees aktiviteten i sammenheng med tilsvarende legemiddelbehandling i sykehus. For disse områdene er det TFG-grupperings-resultatet som inngår i ISF.
I noen tilfeller krever tilpassing av doser for legemiddelbehandling hjemme direkte utlevering fra sykehus isteden fra apotek via H-resept. Når pasienten får med seg legemidlet hjem for å fortsette behandlingen hjemme tilsier dette pasientadministrativ legemiddelbehandling som bør sees i sammenheng med STG-løsningen. Tilleggskode ZWUU20 angir at medikament er utlevert i spesialisthelsetjenesten for tidsavgrenset hjemmebehandling. Denne koden kan sammen med informasjon om utvalgte ATC-koder bidra til gruppering til STG. For 2027 er det implementert nye legemidler (ATC-koder) i STG-logikken etter innspill fra sektoren. Dette sikrer at nye legemidler som blir utlevert for å videreføre legemiddelbehandling hjemme blir inkludert i ISF-grunnlaget i 2027. Legemidlene (ATC-kode) som vi har fått innspill om gjelder legemiddelbehandling for kreft STG. Dersom det starter opp nye behandlingstilbud med pasientadministrerte legemidler som utleveres direkte fra sykehusavdelingen ber vi om informasjon om dette.
STG-logikken oppdateres hvert tertial slik at det er mulig å inkludere nye legemidler (ATC-koder) i eksisterende logikk i løpet av året. Dette for å sikre at aktuell legemiddelbehandling kan implementeres i logikken i takt med oppstart av nye behandlingstilbud.
4.3 Poliklinisk medikamentell behandling av migrene og hodepine
Det gjøres endringer knyttet til medikamentellbehandling av migrene og hodepine i poliklinikken. Denne aktiviteten samles nå i en ny DRG 801V – Poliklinisk medikamentell behandling av migrene og hodepine.
Den nye DRG-en utgjøres primært av opphold som tidligere har gruppert til DRG 901A – Poliklinisk konsultasjon vedrørende hodepine, og DRG 801W - Poliklinisk behandling av tilstander i nervesystemet med lokal injeksjon av botulinumtoksin.
Som et resultat av dette endres også navnet på DRG 801W til Poliklinisk behandling av tilstander i nervesystemet med lokal injeksjon av botulinumtoksin, ekskl. migrene og hodepine.
4.4 Intensiv
Det er ikke gjort endringer for intensivbehandling for 2027. Vi viser til innføring av koder for tid respiratorbehandling i 2026, og oppfordrer til å ta i bruk kodene slik de er beskrevet.
4.5 Øyeblikkelig hjelp i 980-DRGer
For 2027 gjøres det noen justeringer for øyeblikkelig hjelp (ØH) i 980-DRG-ene.
DRG-logikken for øyeblikkelig hjelp i 980-DRGer har tidligere vært definert av forhåndsdefinerte hovedtilstander for avdelingsopphold over 5 timer. Denne avgrensningen fjernes fra 2027. Det åpnes dermed opp for at alle hovedtilstander kan inngå. Listen med forhåndsdefinerte hovedtilstander for kontakter eller avdelingsopphold under 5 timer består inntil videre.
Videre opprettes det fire nye 980-DRG-er for ØH-relaterte tilstander for henholdsvis HDG 7, 9, 11 og 14 (se tabellen nedenfor). Dette skjer som følge av flytting av et tilstrekkelig antall opphold fra DRG 980X - Andre ØH-relaterte tilstander uten overnatting, med hovedtilstand fra de aktuelle HDG-ene.
| DRG | HDG | Navn |
|---|---|---|
| 980G | 07 | ØH-relaterte tilstander i lever, gallevei og bukspyttkjertel uten overnatting |
| 980J | 09 | ØH-relaterte tilstander i hud og underhud uten overnatting |
| 980M | 11 | ØH-relaterte nyre- og urinveistilstander uten overnatting |
| 980P | 14 | ØH-relaterte tilstander i svangerskap, fødsel og barseltid uten overnatting |