Gå til hovedinnhold
ForsidenLegemiddelassistert rehabilitering (LAR) ved opioidavhengighetBehandling ved opioidavhengighet

Skifte av substitusjonslegemiddel i LAR bør gjøres under opphold i døgnenhet, med gradvis overgang i dose av substitusjonslegemidlene, for å redusere risiko for overdosering og abstinenser

Sterk anbefaling vil gjelde for de aller fleste pasienter i de aller fleste situasjoner. Uttrykk som brukes er "bør" og "anbefaler". Hvis anbefalingen er så klart faglig forankret at det sjelden er forsvarlig ikke å følge den, brukes uttrykkene "skal" og "må".

Skifte av substitusjonslegemiddel i legemiddelassistert rehabilitering (LAR) gjøres med utgangspunkt i tabellene for gradvis overgang i dose (se "Praktisk"). Individuell tilpasning gjøres av lege i tverrfaglig spesialisert behandling (TSB) på grunnlag av daglig observasjon og dialog med pasienten om symptomer på abstinenser eller overdosering.

Pasientens psykososiale behandling tilpasses eventuelle endringer i behov under skiftet av substitusjonslegemiddel. 

Unntak fra hovedanbefaling: 

  • Poliklinisk skifte fra buprenorfin til metadon og fra metadon til buprenorfin kan tilbys, dersom pasienten ikke ønsker opphold i døgnenhet for skiftet og det vurderes å være lav risiko for overdose og andre alvorlige hendelser (se "Praktisk"). Vurderingen gjøres av lege i TSB i dialog med pasienten og i samråd med øvrig helse- og sosialfaglig personell. Beslutning tas av legen.
  • Poliklinisk skifte gjøres ved skifte av legemiddelform av et substitusjonslegemiddel, f.eks. mellom buprenorfin sublingvaltabletter og depotinjeksjon, og ved skifte mellom metadon og levometadon.
  • Skifte mellom peroral morfin med 12 og 24 timers virkningstid bør skje i døgnenhet.

Lege i TSB er ansvarlig for skifte av substitusjonslegemiddel, enten det gjøres under opphold i døgnenhet eller poliklinisk.

For vurdering av behov for skifte av substitusjonslegemiddel, se anbefaling om valg av substitusjonslegemiddel.

Utfordringer ved skiftet kartlegges i dialog med pasienten og håndteres i samsvar med rutiner nedfelt i pasientens kriseplan. Rutinene inkluderer beskrivelse av hvordan pasienten raskt kan oppnå kontakt med lege i tverrfaglig spesialisert behandling (TSB) ved behov.

Hos pasienter som er avhengige av benzodiazepiner, og hvor formålet med oppholdet i døgnenhet er skifte av substitusjonslegemiddel, vurderes behandling med en stabiliserende dose benzodiazepin (oksazepam, diazepam) under oppholdet.

I vurderingen av type døgnenhet for gjennomføring av skiftet hensyntas pasientens ønske og samlete behov i behandling og rehabilitering.

Den daglige observasjonen og dialogen med pasienten om symptomer på abstinenser eller overdosering gjøres av lege eller av annet helse- og sosialfaglig personell i TSB, i nært samarbeid med lege i TSB. Unntaksvis og etter avtale kan den daglige observasjonen og dialogen med pasienten gjøres av helse- og sosialfaglig personell i kommunen, i nært samarbeid med lege i TSB.

Se anbefaling om vedlikeholdsdose for beskrivelse av symptom og tegn på opioidabstinenser og overdosering.

For vurdering av poliklinisk skifte fra buprenorfin til metadon og fra metadon til buprenorfin kartlegges følgende risikomomenter:

  • nedsatt evne til etterlevelse av plan for poliklinisk skifte av substitusjonslegemiddel, f.eks. somatisk, psykisk, kognitivt 
  • somatisk eller psykisk sykdom som kan forverres under skiftet
  • ustabil livssituasjon og manglende nettverk som kan gi psykososial støtte
  • tidligere overdose eller andre alvorlige hendelser eller komplikasjoner ved tidligere skifter
  • bruk av rusmidler eller vanedannende legemidler på en måte som gir risiko for overdose eller andre alvorlige rusrelaterte hendelser 

Risikomomentene er basert på klinisk erfaring og den australske retningslinjen for substitusjonsbehandling ved opioidavhengighet (National Guidelines for Medication-Assisted Treatment for Opioid Dependence, Gowing et al., 2014 (gov.au)).

Ved usikkerhet om daglig oppmøte med foreslått observasjonstid i tabellene under gir tilstrekkelig reduksjon av risiko for overdose eller andre alvorlige hendelser under skiftet, vurderes forsterket poliklinisk oppfølging.  For eksempel lengre observasjonstid enn angitt eller hyppigere kontakt med pasienten enn ved det daglige oppmøtet, for eksempel over telefon.

Praktisk gjennomføring av skifte mellom substitusjonslegemidler

Skifte fra metadon til buprenorfin sublingvaltabletter – under opphold i døgnenhet

Metadon trappes ned med 10 mg daglig. Nedtrapping til 60 mg kan gjøres poliklinisk.

Skifte fra metadon til buprenorfin sublingvaltabletter, under opphold i døgnenhet

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Metadon 50 mg

Inntil 5 min

2

Metadon 40 mg

Inntil 5 min

3

Metadon 30 mg

Inntil 5 min

4

Ikke bruk av substitusjonslegemiddel

 

5

Buprenorfin 2 mg (morgen) + 2 mg etter to timer + 4 mg etter ytterligere 6-8 timer (kveld)

30 min etter begge doser med 2 mg: vurder symptom og tegn på abstinenser.

6

Buprenorfin 8 mg morgen + 4 mg kveld

Inntil 5 min

7

Buprenorfin 16 mg morgen

Inntil 5 min

Et alternativ til å ikke gi substitusjonslegemiddel dag 4 kan være å gi 30 mg metadon i to dager og vente på begynnende abstinens før det startes med buprenorfin. Ved abstinens påfølgende dag kan buprenorfin startes opp, uten legemiddelfri dag.

Skifte fra metadon til buprenorfin sublingvaltabletter – poliklinisk

Reduksjon med metadon 10 mg daglig, for eksempel hos pasient med metadon 100 mg som vedlikeholdsdose:

Skifte fra metadon til buprenorfin sublingvaltabletter, poliklinisk

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Metadon 100 mg

Inntil 5 min

2

Metadon 90 mg

Inntil 5 min

3

Metadon 80 mg

Inntil 5 min

4

Metadon 70 mg

Inntil 5 min

5

Metadon 60 mg

Inntil 5 min

6

Metadon 50 mg

Inntil 5 min

7

Metadon 40 mg

Inntil 5 min

8

Metadon 30 mg

Inntil 5 min

9

Ikke bruk av substitusjonslegemiddel

 

10

Buprenorfin 2 mg + 2 mg (gis 30 minutter etter første dose) + 4 mg (to timer etter forrige dose)

30 min etter første dose på 2 mg.

11

Buprenorfin 12 mg

Inntil 5 min

12

Buprenorfin 16 mg

Inntil 5 min

Et alternativ til å ikke gi substitusjonslegemiddel dag 9 kan være å gi 30 mg metadon i to dager og vente på begynnende abstinens før det startes med buprenorfin. Ved abstinens påfølgende dag kan buprenorfin startes opp, uten legemiddelfri dag.

Skifte fra metadon til buprenorfin depotinjeksjon

Først gjennomføres skifte fra metadon til buprenorfin sublingvaltabletter. Etter 1-2 uker på vedlikeholdsdose (ved farmakologisk likevekt, "steady state") gjennomføres poliklinisk skifte fra buprenorfin sublingvaltabletter til ukentlige depotinjeksjon. Se egne veiledninger for skiftene. 

Skifte fra buprenorfin til metadon – under opphold i døgnenhet
Skifte fra buprenorfin til metadon, under opphold i døgnenhet

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

Dag 1

Buprenorfin 16 mg (eller annen vedlikeholdsdose)

Inntil 5 min

Dag 2

Buprenorfin 8 mg (eller lavere)

Inntil 5 min

Dag 3

Metadon 40 mg

Minst 2 timer

Dag 4

Metadon 50 mg

Minst 2 timer

Dag 5

Metadon 60 mg

Minst 2 timer

Dag 6

Metadon 70 mg

Minst 2 timer

Dag 7

Metadon 80 mg

Minst 2 timer

Pasienten blir værende i døgnenheten for observasjon og oppfølging i minst 1-2 døgn etter siste doseøkning. 

Ved skifte fra buprenorfin depotinjeksjon gjelder samme plan for opptrapping med metadon. Metadon 40 mg gis 5-9 dager etter sist dose med ukentlig depotinjeksjon, eller 3-5 uker etter sist dose med månedlig depotinjeksjon, individuelt vurdert etter pasientens behov.

For videre dosejustering, se anbefaling om vedlikeholdsdose. Dersom pasienten opplever tilstrekkelig effekt ved lavere dose enn 80 mg avsluttes opptrappingen. Den lavere dosen er da pasientens vedlikeholdsdose.

Pasienten observeres i minst to timer etter inntak og følges opp med daglige samtaler med helsepersonell. Fokus er på effekt og bivirkninger, herunder symptom og tegn til overdosering. Lege vurderer behov for og sikkerhet ved økning av dose, før hver doseøkning iverksettes. 

Ved symptom eller tegn på alvorlige bivirkninger eller overdosering stanses opptrappingen. Innleggelse i akuttenhet vurderes. Det vurderes om pasienten kan bli stående på samme dose eller om dosen reduseres. Eventuell videre doseøkning gjøres langsomt etter vurdering av behov og risiko.

Hos pasienter med betydelige abstinensplager vurderes det å gi 10 mg metadon ekstra om kvelden. Symptom og tegn på overdosering vurderes da regelmessig gjennom natten.

Skifte fra buprenorfin til metadon – poliklinisk
Skifte fra buprenorfin til metadon, poliklinisk

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

Dag 1

Buprenorfin 16 mg (eller annen vedlikeholdsdose)

Inntil 5 min

Dag 2

Buprenorfin 8 mg (eller lavere)

Inntil 5 min

Dag 3 – 4

Metadon 30 mg

Minst 2 timer

Dag 5 – 6

Metadon 40 mg

Minst 2 timer

Dag 7 – 9

Metadon 50 mg

Minst 2 timer

Dag 10 – 12

Metadon 60 mg

Minst 2 timer

Dag 13 – 15

Metadon 70 mg

Minst 2 timer

Dag 16

Metadon 80 mg

Minst 2 timer i 3 dager

Ved skifte fra buprenorfin depotinjeksjon gjelder samme plan for opptrapping med metadon. Metadon 30 mg gis 5-9 dager etter sist dose med ukentlig depotinjeksjon, eller 3-5 uker etter sist dose med månedlig depotinjeksjon, individuelt vurdert etter pasientens behov.

Dersom pasienten opplever tilstrekkelig effekt ved lavere dose enn 80 mg avsluttes opptrappingen. Den lavere dosen vil da være pasientens vedlikeholdsdose. Dersom pasienten ikke opplever tilstrekkelig effekt med 80 mg, kan ytterligere doseøkning vurderes etter 1-2 uker med stabil dosering på 80 mg. Se anbefaling om vedlikeholdsdose.

Pasienten observeres i minst to timer og følges opp med daglige samtaler med helsepersonell. Fokus er på effekt og bivirkninger, herunder symptom og tegn til overdosering. 

Ved symptomer eller tegn på alvorlige bivirkninger eller overdosering stanses opptrappingen. Det vurderes om pasienten kan bli stående på samme dose eller om dosen reduseres. Eventuell videre doseøkning gjøres langsomt etter vurdering av behov og risiko.

Skifte mellom buprenorfin sublingvaltabletter, ukentlige depotinjeksjoner og månedlige depotinjeksjoner –  poliklinisk

Likeverdige doser buprenorfin av sublingvaltabletter og depotinjeksjoner

Likeverdige doser buprenorfin av sublingvaltabletter og depotinjeksjoner

Daglig dose buprenorfin sublingvaltabletter

Ved skifte til ukentlig dose buprenorfin depotinjeksjon

Ved skifte til månedlig dose buprenorfin depotinjeksjon

2-6 mg

8 mg

-

8-10 mg

16 mg

64 mg

12-16 mg

24 mg

96 mg

18-24 mg

32 mg

128 mg

26-32 mg

-

160 mg

I tabellene under er det angitt planer for skifter. Etter gjennomført skifte innstilles vedlikeholdsdosen slik at den blir riktig for den enkelte pasient, se anbefaling om vedlikeholdsdose.

For alle planene gjelder at substitusjonslegemiddelet er inntatt regelmessig og farmakologisk likevekt (steady-state) er innstilt, før skiftet gjennomføres. Ved skifte uten regelmessig inntak av substitusjonslegemiddel og uten at farmakologisk likevekt er innstilt gjøres individuelle tilpasninger, basert på en vurdering av pasientens farmakologiske toleranse for substitusjonslegemiddelet.

Skifte fra daglige buprenorfin sublingvaltabletter til ukentlig depotinjeksjon

Skifte fra daglige buprenorfin sublingvaltabletter til ukentlig depotinjeksjon

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjon

1

Buprenorfin sublingvaltablett i pasientens vedlikeholdsdose

Inntil 5 min

2

Buprenorfin depotinjeksjon i dose likeverdig til pasientens vedlikeholdsdose sublingvaltablett - se tabell over 

20 - 30 min etter administrasjon av depotinjeksjon

Skifte fra buprenorfin ukentlige depotinjeksjoner til månedlige depotinjeksjoner

Skifte fra buprenorfin ukentlige depotinjeksjoner til månedlige depotinjeksjoner

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Buprenorfin ukentlig depotinjeksjon i pasientens vedlikeholdsdose

 Ingen

6-10

 

Buprenorfin månedlig depotinjeksjon i dose likeverdig til pasientens vedlikeholdsdose ved ukentlig depotinjeksjon - se tabell over 

20 - 30 min etter administrasjon av depotinjeksjon

Skifte fra buprenorfin ukentlige depotinjeksjoner til daglige sublingvaltabletter

Skifte fra buprenorfin ukentlige depotinjeksjoner til daglige sublingvaltabletter

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Buprenorfin ukentlig depotinjeksjon i pasientens vedlikeholdsdose (farmakologisk likevekt er innstilt)

Ingen

 8 (6-10)

Buprenorfin sublingvaltablett i dose likeverdig til pasientens vedlikeholdsdose ukentlig depotinjeksjon, se tabell over

Inntil 5 min

Skifte fra buprenorfin månedlig depotinjeksjon til daglige sublingvaltabletter

Skifte fra buprenorfin månedlig depotinjeksjon til daglige sublingvaltabletter

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Buprenorfin månedlig depotinjeksjon i pasientens vedlikeholdsdose (farmakologisk likevekt er innstilt)

Ingen

29 (22-36)

Buprenorfin sublingvaltablett i dose likeverdig til pasientens vedlikeholdsdose ukentlig depotinjeksjon, se tabell over

Inntil 5 min

Skifte fra buprenorfin sublingvaltabletter til buprenorfin plaster i siste fase av nedtrapping – poliklinisk eller under opphold i døgnenhet

Se anbefaling om nedtrapping for faglige vurderinger ved nedtrapping.

Ved beslutning om skifte fra 2 mg buprenorfin sublingvaltablett gis plaster 30 mikrogr/t samme dag som siste dose sublingvaltablett. Tidligere plaster fjernes og nytt plaster administreres ukentlig. Ved videre nedtrapping kan det brukes plaster med styrke 20 mikrogr/t, 10 mikrogr/t og 5 mikrogr/t. Se anbefaling om nedtrapping.

Skifte mellom peroral morfin med 12 og 24 timers virkningstid

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til peroral morfin med 24 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Pasienter som bruker peroral morfin med inntil 12 timers virkningstid i tråd med tidligere versjon av retningslinjen, skiftes til peroral morfin med 24 timers virkningstid så snart det er praktisk mulig. Skiftet vil som hovedregel skje under innleggelse i institusjon. 

Konverterigsfaktor ved skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til peroral morfin med 24 timers virkningstid er 1.0-1.5. 

Konverteringsfaktor første dag i skiftet og under innstillingen av dosen er 1.0.

Eksempel i tabellen: Pasient med 500 mg i vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved annen vedlikeholdsdose enn 500 mg peroral morfin med 12 timers virkningstid.

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til peroral morfin med 24 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet:
DagSubstitusjonslegemiddel og doseObservasjonstid
1Peroral morfin med 12 timers virkningstid, døgndose 500 mg  Inntil 5 min.
2


Peroral morfin med 12 timers virkningstid seponeres

Peroral morfin med 24 timers virkningstid, døgndose 510 mg 

Minst 4 timer, men opptil 8 timer.

Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi 90 mg i tillegg, eventuelt lavere doser med peroral morfin med 12 timers virkningstid.

3

Videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering

Dosen kan økes videre med 30-60 mg intervaller per døgn

Minst 4 timer, men opptil 8 timer.

Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi lavere doser med peroral morfin med 12 timers virkningstid.

  • Når det er gitt ekstradoser, besluttes dose på peroral morfin med 24 timers virkningstid påfølgende døgn ut fra total dose på peroral morfin med 12 og 24 timers virkningstid gitt foregående døgn.
  • Pasienten følges tett av helsepersonell med kliniske observasjoner og fortløpende vurdering av symptomer på under- eller overdosering første døgn og påfølgende dager.
  • Eventuell videre opptrapping over 750 mg i døgndose etter individuell vurdering.
  • Beslutningene tas av lege i TSB.
Skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til peroral morfin med 12 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Det kan tenkes situasjoner der det er nødvendig å skifte fra full dose peroral morfin med 24 timers virkningstid til full dose peroral morfin med 12 timers virkningstid, f.eks. på grunn av alvorlige akutte medisinske tilstander.

Konverteringsfaktor ved skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til peroral morfin med 12 timers virkningstid er 0.66-1.0. 

Konverteringsfaktor første dag i skifte og under innstillingen av dosen er 0.66. 

Eksempel i tabellen: Pasient med 750 mg i vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved annen vedlikeholdsdose enn 750 mg peroral morfin med 24 timers virkningstid.

Skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til peroral morfin med 12 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet:
DagSubstitusjonslegemiddel og doseObservasjonstid
1Peroral morfin med 24 timers virkningstid, døgndose 750 mgInntil 5 min.
2

Peroral morfin med 24 timers virkningstid seponeres

Peroral morfin med 12 timers virkningstid, døgndose 500 mg (250 mg morgen og 250 mg kveld)

Minst 2 timer etter hvert inntak.

Ved symptomer på underdosering kan det etter minst 2 timer vurderes å gi 30-40 mg i tillegg med peroral morfin med 12 timers virkningstid.

3

Videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering

Dosen kan økes videre med 30-40 mg intervaller per døgn

Minst 2 timer etter hver dose.

Ved symptomer på underdosering kan det etter minst 2 timer vurderes å gi 30-40 mg i tillegg, med peroral morfin med 12 timers virkningstid.

  • Når det er gitt ekstradoser, besluttes dose påfølgende døgn ut fra total dose gitt foregående døgn.
  • Pasienten følges tett av helsepersonell med kliniske observasjoner og fortløpende vurdering av symptomer på under- eller overdosering i løpet av samme døgn og påfølgende dager.
  • Behov for videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering.
  • Beslutningene tas av lege i TSB.
Skifte mellom peroral morfin med 24 timers virkningstid og andre substitusjonslegemidler

Skifte mellom peroral morfin med 24 timers virkningstid og andre substitusjonslegemidler som er godkjent i LAR, kan enten gjøres direkte eller ved å gå via peroral morfin med 12 timers virkningstid. Direkte skifte vil være aktuelt i de fleste tilfeller og omtales først, men skifte via peroral morfin med 12 timers virkningstid vil kunne gjøres ut fra en individuell vurdering.

Skifte direkte mellom peroral morfin med 24 timers virkningstid og andre substitusjonslegemidler beskrives nedenfor.

Veiledende ratioer ved konvertering til peroral morfin med 24 timers virkningstid er fra

  • Racemisk metadon: 4.0 - 7.5. Startsratio er 4.0. 
  • Levometadon: 8.0 -15.0. Startsratio er 8.0. 
  • Buprenorfin sublingvale tabletter: 15.0 – 40.0. Startsratio er 15.0
Skifte direkte fra buprenorfin sublingvaltabletter til peroral morfin med 24 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 16 mg eller høyere vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved lavere vedlikeholdsdoser enn 16 mg buprenorfin sublingvaltabletter.

Skifte fra buprenorfin sublingvaltablett til peroral morfin med 24 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet
DagSubstitusjonslegemiddel og doseKlinisk vurderingObservasjonstid minst 2 timer
1Buprenorfin 16 mg eller høyere Inntil 5 minutter.
2

Buprenorfin seponeres

Peroral morfin med 24 timers virkningstid 240 mg
 

Ved behov for forsiktig oppstart kan 90 mg x2 gis samtidig eller med 4-8 timers mellomrom, dvs. totalt 180 mg dag 2.

Minst 4 timer, men opptil 8 timer. 

Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi 90 mg i tillegg.

3

Videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering

Dosen kan økes videre med 30-60 mg intervaller per døgn

Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi 90 mg i tillegg.Minst 4 timer, men opptil 8 timer.
Påfølgende dager

Døgndose påfølgende dager vurderes ut fra total døgndose dagen før

Pasienten følges tett med kliniske observasjoner av over- eller underdosering i løpet av opptrappingen.Minst 4 timer, men opptil 8 timer 
  • Eventuell videre opptrapping over 600 mg i døgndose etter individuell vurdering. 
  • Beslutningene tas av lege i TSB. 
Skifte direkte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til buprenorfin sublingvaltabletter – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 600 mg vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved andre vedlikeholdsdoser enn 600 mg peroral morfin med 24 timers virkningstid.

Skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til buprenorfin sublingvaltablett, under opphold i døgnenhet:
DagSubstitusjonslegemiddel og doseKlinisk vurderingObservasjonstid
1Peroral morfin med 24 timers virkningstid 600 mg (eller annen vedlikeholdsdose) Inntil 5 min.
2Ingen bruk av substitusjonslegemiddel  
3Buprenorfin 2 mg morgen + 2 mg etter 2 timer + 4 mg etter ytterligere 6-8 timer (kveld)Dose to gis etter vurdering av tegn på abstinens.30 min. etter begge doser.
4Buprenorfin 8 mg morgen + 4 mg kveld Inntil 5 min.
5Buprenorfin 16 mg morgen Inntil 5 min.
  • Ved over 600 mg peroral morfin med 24 timers virkningstid som vedlikeholdsdose, vil det være hensiktsmessig å redusere døgndosen til lavere doser (for eksempel til 600 mg) dagen før null dose med substitusjonslegemiddel.
Skifte direkte fra metadon til peroral morfin med 24 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 100 mg eller høyere vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved lavere vedlikeholdsdoser enn 100 mg metadon. 

Skifte fra metadon til peroral morfin med 24 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet:
DagSubstitusjonslegemiddel og doseKlinisk vurderingObservasjonstid
1Metadon 100 mg eller høyere Inntil 5 min.
2

Metadon seponeres

Peroral morfin med 24 timers virkningstid 390 mg
 

Kan gis som samlet morgendose eller ev. 90 mg som første dose, 150 mg som annen dose, og ev. 150 mg som tredje dose.

Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi 90 mg i tillegg.

Ved samlet morgendose 4–8 timer. Ved delt dose, minst 4 timer etter hver dose og 4 timers intervaller mellom deldosene.
3

Videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering

Dosen peroral morfin med 24 timers virkningstid kan økes videre med 30-60 mg intervaller per døgn

Gis som samlet morgendose. Ved symptomer på underdosering kan det etter 8 timer vurderes å gi 90 mg i tillegg. 

Minst 4 timer, men opptil 8 timer.

Ved ev. tilleggsdose, minst ytterligere 4 timer.

4Døgndose vurderes utfra foregående døgndose peroral morfin med 24 timers virkningstidPasienten følges tett med kliniske observasjoner av over- eller underdosering i løpet av opptrappingen.Minst 4 timer, men opptil 8 timer.
  • Pasienten bør følges tett av helsepersonell med kliniske observasjoner og fortløpende vurdering av symptomer på over- eller underdosering første døgn og påfølgende dager.
  • Eventuell videre opptrapping etter individuell vurdering (lenke til avsnitt om opptrapping av peroral morfin med 24 timers virkningstid).
  • Ved skifte fra svært høye doser metadon, brukes en lavere konverteringsfaktor enn det som står i tabellen dvs. lavere enn 4.0, eller metadondosen trappes ned før skifte. Dette kan f.eks. være aktuelt i tilfeller med forlenget QTc-tid eller Torsade de Pointes ved bruk av høye metadondoser, der det er en klar indikasjon for å skifte fra metadon til peroral morfin med 24 timers virkningstid.
  • Beslutningene tas av lege i TSB.
Skifte direkte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til metadon – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 750 mg eller høyere peroral morfin med 24 timers virkningstid i vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved lavere vedlikeholdsdoser enn 750 mg peroral mofin med 24 timers virkningstid.

Skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til metadon, under opphold i døgnenhet:
DagSubstitusjonslegemiddel og doseKlinisk vurderingObservasjonstid
1Peroral morfin med 24 timers virkningstid 750 mg eller høyerePasienten følges tett med kliniske observasjoner og vurdering av over- eller underdosering.Inntil 5 min.
2

Peroral morfin med 24 timers virkningstid seponeres

Metadon som morgendose 40 mg

Minst 2 timer
3Metadon som morgendose 50 mgMinst 2 timer
4Metadon som morgendose 60 mgMinst 2 timer
5Metadon som morgendose 70 mgMinst 2 timer
6Metadon som morgendose 80 mgMinst 2 timer
  • Ved skifte fra svært høye doser peroral morfin med 24 timers virkningstid vurderes å redusere døgndosen til 750 mg før skifte til metadon.
  • Behov for videre dosejusteringer besluttes etter individuell vurdering.
  • Beslutningene tas av lege i TSB.
Skifter mellom peroral morfin med 24 timers virkningstid og andre substitusjonslegemidler via peroral morfin med 12 timers virkningstid

Ved skifte fra peroral morfin med 24 timers virkningstid til andre substitusjonslegemidler konverteres først morfin med 24 timers virkningstid til peroral morfin med 12 timers virkningstid som deretter konverteres til aktuelt substitusjonslegemiddel. 

Siden legemidlene har samme virkestoff (morfin), kan skifte skje fra en dag til annen. Skifte bør gjennomføres under innleggelse. 

Ved skifte fra andre substitusjonslegemidler til peroral morfin med 24 timers virkningstid via peroral morfin med 12 timers virkningstid, konverteres de andre substitusjonslegemidlene først til peroral morfin med 12 timers virkningstid som deretter konverteres til peroral morfin med 24 timers virkningstid. 

Nedenfor gjengis tabeller for skifte mellom buprenorfin sublingvaltabletter / metadon og peroral morfin tabletter med 12 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet. 

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til buprenorfin sublingvaltabletter – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 400 mg i vedlikeholdsdose (200 mg morgen og 200 mg kveld). Lege gjør individuell tilpasning av planen ved andre vedlikeholdsdoser enn 400 mg peroral morfin med 12 timers virkningstid.

Dosene med morfin som gis dag 1 og 2 tilpasses dosen pasienten bruker som vedlikeholdsdose.

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til buprenorfin sublingvaltabletter, under opphold i døgnenhet
DagSubstitusjonslegemiddel og doseObservasjonstid
1Peroral morfin med 12 timers virkningstid: 200 mg morgen og 200 mg kveld (vedlikeholdsdose)Inntil 5 min.
2Peroral morfin med 12 timers virkningstid: 150 mg morgen og 150 mg kveldInntil 5 min.
3Peroral morfin med cirka 6 timers varighet: 50 mg x 4 ganger i døgnetInntil 5 min.
4

Buprenorfin 2 mg morgen (minst 12 timer etter sist dose morfin) + 2 mg etter 2 timer + 4 mg etter ytterligere 6-8 timer (kveld)

30 min etter første 2 mg: vurder symptom og tegn på abstinenser
5Buprenorfin 8 mg morgen og 4 mg kveldInntil 5 min.
6Buprenorfin 16 mg morgenInntil 5 min.
  • Dosene med morfin som gis dag 1 og 2 tilpasses hvilken dose pasienten bruker som vedlikeholdsdose.
Skifte fra buprenorfin sublingvaltabletter til peroral morfin med 12 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Eksempel i tabellen: Pasient med 16 mg eller høyere vedlikeholdsdose. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved lavere vedlikeholdsdoser enn 16 mg. 

Skifte fra buprenorfin sublingvaltabletter til peroral morfin med 12 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

Buprenorfin 16 mg (eller annen vedlikeholdsdose)

Inntil 5 min

2

100 mg morfin morgen og 100 mg morfin kveld

Minst 2 timer

3

140 mg morfin morgen og 140 mg morfin kveld

Minst 2 timer

4

180 mg morfin morgen og 180 mg morfin kveld

Minst 2 timer

5

200 mg morfin morgen og 200 mg morfin kveld

Minst 2 timer

Ved behov for ytterligere økning kan det gjøres ved å legge til 20 mg morgen og 20 mg kveld med to dagers mellomrom til riktig vedlikeholdsdose er nådd. En vedlikeholdsdose på 16 mg buprenorfin vil som regel svare til en vedlikeholdsdose (døgndose) på om lag 400-500 mg morfin.

Pasienten observeres i minst to timer og har daglige samtaler med lege som vurderer effekt og bivirkninger, herunder symptom og tegn til overdosering, før ny doseøkning iverksettes.

Ved symptomer eller tegn på alvorlige bivirkninger eller overdosering stanses opptrappingen på morfin. Innleggelse i akuttenhet vurderes. Det vurderes om pasienten kan bli stående på samme dose eller om dosen reduseres. Eventuell videre doseøkning gjøres langsomt etter vurdering av behov og risiko.

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til metadon – under opphold i døgnenhet

Ratio mellom morfin tabletter med 12 timers virkningstid og metadon er om lag 4-5:1.

Eksempel i tabellen: Pasient med 400 mg i vedlikeholdsdose (200 mg morgen og 200 mg kveld) av morfin tabletter med 12 timers virkningstid. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved andre vedlikeholdsdoser enn 400 mg peroral morfin med 12 timers virkningstid.

Skifte fra peroral morfin med 12 timers virkningstid til metadon, under opphold i døgnenhet
DagSubstitusjonslegemiddel og doseKlinisk vurderingObservasjonstid
1Peroral morfin 200 mg morgen og 200 mg kveld (vedlikeholdsdose)Pasienten følges tett med kliniske observasjoner og vurdering av over- eller underdosering.Inntil 5 min.
2Peroral morfin med 12 timers virkningstid seponeres. Metadon som morgendose 40 mg
 
Minst 2 timer
3Metadon som morgendose 50 mg
 
Minst 2 timer
4Metadon som morgendose 60 mgMinst 2 timer
5Metadon som morgendose 70 mgMinst 2 timer
6Metadon som morgendose 80 mgMinst 2 timer
  • Ved behov for ytterligere dosejustering, se anbefaling om vedlikeholdsdose.
  • Pasienten observeres i minst to timer etter inntak av metadon og følges opp med daglige samtaler med helsepersonell. Fokus er på effekt og bivirkninger, herunder symptom og tegn til overdosering. Lege vurderer behov for og sikkerhet ved økning av dose, før hver doseøkning iverksettes.
  • Ved symptomer eller tegn på alvorlige bivirkninger eller overdosering stanses opptrappingen. Det vurderes om pasienten kan bli stående på samme dose eller om dosen reduseres. Eventuell videre doseøkning gjøres langsomt etter vurdering av behov og risiko.
Skifte fra metadon til peroral morfin med 12 timers virkningstid – under opphold i døgnenhet

Ratio mellom morfin tabletter med 12 timers virkningstid og metadon er om lag 4-5:1.

Eksempel: Pasient med 100 mg metadon eller høyere vedlikeholdsdoser av metadon. Lege gjør individuell tilpasning av planen ved lavere vedlikeholdsdoser enn 100 mg metadon.

Skifte fra metadon til peroral morfin med 12 timers virkningstid, under opphold i døgnenhet

Dag

Substitusjonslegemiddel og dose

Observasjonstid

1

100 mg metadon (vedlikeholdsdose)

 

2

50 mg metadon morgen

100 mg morfin morgen og 100 mg kveld

Minst 2 timer etter hvert inntak

3

30 mg metadon morgen

140 mg morfin morgen og 140 mg morfin kveld

Minst 2 timer etter hvert inntak

4

20 mg metadon morgen

160 mg morfin morgen og 160 mg morfin kveld

Minst 2 timer etter hvert inntak

5

200 mg morfin morgen og 200 mg morfin kveld

Minst 2 timer etter hvert inntak

  • Pasienten observeres i minst to timer etter hvert inntak og følges opp av helsepersonell.
  • Ved symptom eller tegn på alvorlige bivirkninger eller overdosering stanses opptrappingen på morfin. Innleggelse i akuttenhet vurderes. Det vurderes om pasienten kan bli stående på samme dose eller om dosen reduseres. Eventuell videre doseøkning gjøres langsomt etter vurdering av behov og risiko.
Skifte mellom levometadon og andre substitusjonslegemidler

Ratio for vedlikeholdsdose mellom metadon og levometadon er om lag 2:1. Ved poliklinisk skifte fra metadon til levometadon kan dosen halveres, f.eks. fra 100 mg metadon til 50 mg levometadon. Første dose levometadon gis 24 timer etter sist dose metadon. Observasjonstid første dag på levometadon etter skiftet er minst 2 timer. 

Farmakologisk variasjon mellom pasienter i omsetning av metadon kan medføre at f.eks. 50 mg levometadon hos noen pasienter gir noe høyere effekt enn 100 mg metadon, mens det for andre gir noe lavere effekt. Ha derfor tett oppfølging av pasienten og vurder behovet for å justere dosen etter skiftet.

For skifter mellom levometadon og øvrige substitusjonslegemidler (buprenorfin, unntaksvis peroral morfin med 24 timers virkningstid) vises det til planer for skifter for metadon, men at dosen av levometadon er halvparten av den som gis ved metadon. 

Behandlingsnivå ved skifte av substitusjonslegemiddel

Ved skifte av substitusjonslegemiddel under opphold i døgnenhet er det mulighet for jevnlig dialog med helse- og sosialfaglig personell og hyppig observasjon gjennom døgnet. Muligheten for bruk av rusmidler er begrenset sammenlignet med poliklinisk opptrapping. Det er derfor sannsynlig at skifter under opphold i døgnenhet gir redusert risiko for frafall fra behandling, overdose og andre alvorlige rusrelaterte hendelser, sammenliknet med skifter som gjøres poliklinisk.

Skifte fra metadon til buprenorfin

Skifte av substitusjonslegemiddel fra metadon til buprenorfin kan gi abstinenser og risiko for tilbakefall til bruk av heroin og andre opioider. Skiftet er krevende fordi buprenorfin er en partiell agonist/antagonist som har høyere bindingsevne (affinitet) til de opioide my-reseptorene enn fullagonisten metadon (Walsh et al 1994). Dersom buprenorfin inntas mens pasienten fortsatt har virkning av metadon, er det risiko for at pasienten påføres en akutt abstinenstilstand.

Klinisk erfaring og brukererfaring er at pasienter som legges inn i døgnenhet og mottar individuell oppfølging, har lav risiko for å falle ut av substitusjonsbehandlingen som følge av abstinensplager.

Der det er angitt 5 minutters observasjonstid er risiko for overdose vurdert som så lav at lengre observasjonstid for å avdekke symptom på overdose som regel ikke er nødvendig. 5 minutter er den generelle observasjonstiden ved inntak under påsyn av substitusjonslegemiddel i LAR.

Skifte fra buprenorfin til metadon

Skifte av substitusjonslegemiddel fra buprenorfin til metadon kan gi risiko for overdosering, selv om pasientens toleranse for buprenorfin er kjent. Risikoen kan skyldes at fullagonisten metadon kan gi større effekt på reseptorene enn den partielle agonisten buprenorfin (Walsh et al., 1994), samt at krysstoleransen mellom de to opioidene kan være ufullstendig (Baxter et al., 2013, Dumas et al., 2008). Krysstoleranse omhandler hvilken grad av toleranse pasienten har for et annet opioid (f.eks. metadon) sammenliknet med toleransen for det opioidet pasienten har brukt tidligere (f.eks. buprenorfin). Variasjon mellom pasienter kan medføre at pasienter med lik effekt av samme dose buprenorfin (f.eks. 16 mg) kan ha ulik effekt av samme dose metadon (f.eks. 90 mg).

Under farmakologisk likevekt (steady-state) skilles substitusjonslegemiddelet ut av kroppen med samme hastighet som legemiddelet tas opp i kroppen. Det medfører at konsentrasjonen av legemiddelet i blodet er tilstrekkelig jevn gjennom døgnet til verken å gi over- eller underdosering, dersom døgndosen tas til samme tid hvert døgn.

Under opptrapping er ikke farmakologisk likevekt innstilt. Utskillelsen av metadon skjer langsommere enn opptaket, slik at konsentrasjonen av metadon i blodet øker for hver dose som inntas (Leavitt, 2003). Klinisk erfaring og brukererfaring er at pasienten kan oppleves påvirket (f.eks. sedert) under opptrapping på metadon, typisk ved om lag 50-60 mg i døgndose. I sjeldne tilfeller har pasienter fått nedsatt pusteevne (respirasjonsdepresjon). For å redusere risiko for overdose ved skifte til metadon gjelder derfor prinsippet om å starte med en lav dose og deretter øke dosen langsomt (start low, go slow) (Baxter et al., 2013).

Det varierer mellom pasienter hvor raskt metadon skilles ut fra kroppen. Hos pasienter hvor utskillelsen skjer langsomt er det økt risiko for overdosering under opptrapping. Hos pasienter uten tidligere bruk av metadon er den ukjente hastigheten av utskillelsen en risiko.

Skifte fra metadon til langtidsvirkende morfin

Klinisk erfaring og forskning (Dumas et al., 2008) tilsier at sannsynligheten for ufullstendig krysstoleranse ved skifte fra metadon til langtidsvirkende morfin som substitusjonslegemiddel er lav. Morfin er ikke forbundet med langsom omsetning, slik metadon er. I tillegg har morfin kortere halveringstid enn metadon. Samlet sett er derfor risikoen for akkumulering av morfin i kroppen under opptrapping lav.

Fordeler og ulemper

Fordeler:

  • Skifte av substitusjonslegemiddel under opphold i døgnenhet gir mulighet for tettere oppfølging av pasienter og økt pasientsikkerhet, sammenlignet med poliklinisk skifte 
  • Unntaksvis poliklinisk skifte kan gjøre at flere pasienter lykkes med å gjennomføre skiftet
  • Tabeller for praktisk gjennomføring av skifter som inkluderer metadon, buprenorfin sublingvaltabletter, buprenorfin depotinjeksjon, peroral morfin med 24 timers virkningstid og levometadon, øker pasientsikkerheten

Ulemper:

  • Enkeltpasienters sykdomstilstand, funksjonsnivå og livssituasjon kan gjøre det vanskelig å gjennomføre et opphold i døgnenhet for skifte av substitusjonslegemiddel. Det kan gi risiko for at pasienten ikke får gjennomført skiftet.
Verdier og preferanser

Pasienter som har vært uten skadelig og avhengighetspreget bruk av rusmidler over lang tid kan vurdere at skifte av substitusjonslegemiddel under opphold i døgnenhet i tverrfaglig spesialisert behandling (TSB) ikke er riktig, fordi kontakt med personer i rusmiljøet kan virke negativt på rehabiliteringen og øke risikoen for tilbakefall. Noen pasienter opplever innleggelse i døgnenhet som trygt og ivaretakende, mens andre kan ha negative erfaringer.

Skifte av substitusjonslegemiddel kan være krevende. Mange vil ha behov for skjerming fra sitt daglige miljø. Noen pasienter har behov for tett og daglig psykososial oppfølging under skiftet, mens andre ønsker å håndtere eventuelle utfordringer mest mulig på egen hånd. 
 

Ressurshensyn

Polikliniske skifter vil fortsatt gjøres unntaksvis, det forventes ingen vesentlig endring i praksis. Poliklinisk skifte er mindre ressurskrevende enn skifter under opphold i døgnenhet.

Populasjon (P)
Pasienter i substitusjonsbehandling i LAR som skal skifte substitusjonslegemiddel
Tiltak (I)
Skifte poliklinisk
Sammenligning (C)
Skifte under opphold i døgnenhet
Beskrivelse av inkluderte studier

Klinisk erfaring og brukererfaring tilsier at hovedlinjene i anbefalingen om skifter mellom metadon og buprenorfin i nasjonal faglig retningslinje for legemiddelassistert rehabilitering (LAR) fra 2010 kan videreføres.

Prosedyrene fra 2010 var basert på erfaring utviklet i LAR-sentrene i Norge. Prosedyrene videreføres som tabeller for praktisk gjennomføring av skifte i denne retningslinjen (se "Praktisk").

Planer for skifte til morfintabletter, buprenorfin depotinjeksjon og levometadon er basert på klinisk erfaring. For buprenorfin depotinjeksjon støttes planene for skifte også av forskning (Frost et al., 2019).

Ettersom det har vært enighet i hovedlinjene i tidligere anbefaling og prosedyrer, er det ikke gjort systematiske søk etter forskning.

Baschirotto, C., Lehmann, K., Kuhn, S., Reimer, J., & Verthein, U. (2020). Switching opioid-dependent patients in substitution treatment from racemic methadone, levomethadone and buprenorphine to slow-release oral morphine: Analysis of the switching process in routine care. Journal of pharmacological sciences, 144(1), 9-15.

Centre for Addiction and Mental Health (2021). Opioid Agonist Therapy: A Synthesis of Canadian Guidelines for Treating Opioid Use Disorder Toronto: Camh. Hentet fra https://www.camh.ca/-/media/files/professionals/canadian-opioid-use-disorder-guideline2021-pdf.pdf

Cheema, K., Kahan, M., Rodgers, J., Smoke, A., Turner, S., Wyman, J., Zhang, M. (2023). Recommendations for use of slow-release oral morphine as opioid agonist therapy Toronto: META:PHI. Hentet fra https://www.metaphi.ca/wp-content/uploads/SROM.pdf

Cheema, K., Kahan, M., Rodgers, J., Smoke, A., Turner, S., Wyman, J., Zhang, M. (2023). Slow-release oral morphine as opioid agonist therapy [Plain language summary] Toronto: META:PHI. Hentet fra https://www.metaphi.ca/wp-content/uploads/SROM_PlainLanguage.pdf

Lehmann, K., Kuhn, S., Baschirotto, C., Jacobsen, B., Walcher, S., Görne, H., Backmund, M., Scherbaum, N., ... Verthein, U. (2021). Substitution treatment for opioid dependence with slow-release oral morphine: Retention rate, health status, and substance use after switching to morphine. Journal of substance abuse treatment, 127, 108350.


Siste faglige endring: 16. mai 2024 Se tidligere versjoner

Helsedirektoratet (2022). Skifte av substitusjonslegemiddel i LAR bør gjøres under opphold i døgnenhet, med gradvis overgang i dose av substitusjonslegemidlene, for å redusere risiko for overdosering og abstinenser [nettdokument]. Oslo: Helsedirektoratet (siste faglige endring 16. mai 2024, lest 16. november 2025). Tilgjengelig fra https://www.helsedirektoratet.no/retningslinjer/behandling-ved-opioidavhengighet/behandling-ved-opioidavhengighet/skifte-av-substitusjonslegemiddel-i-lar-bor-gjores-under-opphold-i-dognenhet-med-gradvis-overgang-i-dose-av-substitusjonslegemidlene-for-a-redusere-risiko-for-overdosering-og-abstinenser

Få tilgang til innhold fra Helsedirektoratet som åpne data: https://utvikler.helsedirektoratet.no

Om Helsedirektoratet

  • Om oss
  • Jobbe hos oss
  • Kontakt oss

    Postadresse:
    Helsedirektoratet
    Postboks 220, Skøyen
    0213 Oslo

Aktuelt

  • Nyheter
  • Arrangementer
  • Høringer
  • Presse

Om nettstedet

  • Personvernerklæring
  • Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)
  • Besøksstatistikk og informasjonskapsler
  • Nyhetsvarsel og abonnement
  • Åpne data (API)
Følg oss: