Kunstig intelligens er i ferd med å endre helse- og omsorgstjenestene i Norge. AI+ Helse skaper en arena hvor erfaringer, kunnskap og beste praksis kan deles for å styrke kompetansen og drive den digitale transformasjonen i helsesektoren videre. Gjennom inspirerende innlegg og praktiske eksempler får deltakerne innsikt i hvordan KI allerede brukes i norske kommuner og helseforetak.
Hvem bør delta?
Arrangementet er relevant for ledere, helsepersonell, utviklere, jurister og andre fagpersoner som jobber med digitalisering i helsesektoren. AI+ Helse passer for alle som er opptatt av hvordan KI kan forbedre tjenester, effektivisere arbeidsprosesser og styrke beslutningsgrunnlaget i helse- og omsorgstjenesten – uavhengig av om du jobber i kommune, helseforetak, forvaltning, akademia eller næringsliv.
Program og innhold
Agenda
09:00 – 09:30 Velkommen og åpning
09:00 – 09:05 Høgskolen i Østfold v/ Laila Garberg Hagen
09:05 – 09:10 Ordfører i Halden kommune, Fredrik Holm
09:10 – 09:20 Gevinstrealisering og skalering – tidlige vurderinger fra FoU-rapport (Terje Wistner, KS)
09:20 – 09:30 Hvordan jobber myndighetene med KI? (Lucie Aunan, Helsedirektoratet)
09:30 – 10:30: Bruk av KI Norge rundt – del 1
09:30 – 09:50 Triagering med KI (Trond Morten Trondsen, Studentsamskipnaden i Oslo)
09:50 – 10:10 Optimalisert tid og ressurser: KI i hjemmetjenestens ruteplanlegging(Vibeke Selstø Høijord,
Sandefjord kommune og Henriette Folvik, Sandefjord kommune) DIGITAL PRESENTASJON
10:10 – 10:30 Tale til tekst i helsetjenesten(Petter Brelin, fastlege Halden)
10:30 – 10:45: Pause
10:45 – 11:45: Bruk av KI Norge rundt – del 2
10:45 – 11:05 KI for turnusplanlegging og prediksjon av sykefravær (Øyvind Melgård, Trondheim kommune)
11:05 – 11:25 KI for bemanningsplanlegging (Leif Yngve Smith, Oslo kommune og Inger Nedal, Synplan)
11:25 – 11:45 Kan AI oppdage feilernæring og demens på tidlige stadier hos mottakere avhjemmetjeneste?– Erfaringer og resultater så langt (Christen Kaaveland Egeland, Kristiansand kommune
og Trond Baade, Anzyz)
11.45 – 12.00: Pause
12.00 – 13.10: Bruk av KI Norge rundt – del 3
12:00 – 12:20 Hvordan jobber sykehuset i Østfold med KI(Stephen James Ryan, Sykehuset Østfold)
12:20 – 12:40 Hvordan øke KI-kompetansen i profesjonsstudiene?(Laila G. Hagen, Høgskolen i Østfold)
12.40 – 13.00:Implementering av kommersiell KI. Hvilke gevinster har vi sett så langt og hvordan jobbesdet med skalering (Gro-Hilde Severinsen, Nasjonalt senter for e-helseforskning)
13.00 – 13.10: Oppsummering og avslutning
Hvorfor delta?
Dette er en mulighet til å:
- Få oversikt over innovative KI-løsninger i helsesektoren
- Lære av andres erfaringer med implementering og gevinstrealisering
- Bygge nettverk med kolleger, eksperter og innovatører fra hele landet
- Bidra til å forme fremtidens helsetjenester med KI som verktøy
Norske helseaktører gjør mye spennende innen kunstig intelligens, og AI+ Helse gir mulighet til å synliggjøre dette arbeidet. Samtidig skaper arrangementet en plattform for læring og samarbeid på tvers av sektorer, noe som er avgjørende for å lykkes med bred innføring av KI-løsninger i helse- og omsorgstjenesten.
