Hva er lærings- og mestringsvirksomhet
Lærings- og mestringsvirksomhet i helse- og omsorgstjenesten omfatter individuell og gruppebasert informasjon, veiledning, opplæring, undervisning, ferdighetstrening og erfaringsdeling, og foregår både i den løpende kontakten brukere, pasienter og pårørende har med helsepersonell, og gjennom egne tilbud og likepersonsarbeid. Lærings- og mestringsvirksomheten er tverrfaglig, skal være kunnskapsbasert, rette oppmerksomhet mot den enkeltes ressurser og understøtte brukerens egen læringsprosess. Dette pedagogiske arbeidet har betydning for pasientsikkerheten og skal inngå i helhetlige forløp i alle helse- og omsorgstjenester av god kvalitet.
Lærings- og mestringsvirksomhet er basert på innbyggernes, brukeres, pasienters og pårørendes behov og skal legge til rette for bruker- og pårørendemedvirkning. Læringsvirksomhet krever både helsefaglig og pedagogisk kompetanse og er sentralt i alle helse- og omsorgstjenester og i alle deler av forløpet: forebygging, diagnostikk, behandling, rehabilitering og habilitering, pleie- og omsorg. Læringsvirksomhet omfatter også arbeid med levevaner, og tilbudet i kommunale frisklivssentraler er en del av læringsvirksomheten i de kommunale helse- og omsorgstjenestene.
Helse- og omsorgstjenesten skal (også) være oppmerksom på behov for kompetanse fra andre velferdstjenester/sektorer og samarbeide med disse når dette er nødvendig for at pasient/bruker skal få et helhetlig og samordnet tjenestetilbud.
Formål
Formålet med lærings- og mestringsvirksomheten i helse- og omsorgstjenesten er at innbyggere, brukere, pasienter og pårørende skal få økt helsekompetanse, det vil si innsikt i og kompetanse om egen helse og om helse- og omsorgstjenesten som gjør dem i stand til å
- fremme helse og livskvalitet (fysisk, psykisk, sosialt og eksistensielt)
- forebygge, hindre eller bremse utvikling av sykdom og funksjonsnedsettelse
- opprettholde og/eller endre levevaner
- gjenvinne tapt funksjon etter sykdom og/eller skade
- mestre egen helse, helseutfordringer og livssituasjon
- finne frem i helse- og omsorgstjenesten og ta i bruk helseinformasjon
Lærings- og mestringsvirksomheten skal overordnet også bidra til
- å fremme folkehelsen
- å legge til rette for helsefremmende levevaner
- å redusere sosiale ulikheter i helse og levevaner
- helhetlige og koordinerte tjenester og sømløse forløp
- likeverdige og bærekraftige helse- og omsorgstjenester
- å redusere behov for helse- og omsorgstjenester
Målgruppe
Målgruppen for lærings- og mestringsvirksomheten i helse- og omsorgstjenesten er innbyggere, brukere, pasienter og pårørende i alle aldre som har økt risiko for, eller allerede har utviklet sykdom eller funksjonsnedsettelse, og som har behov for å øke sin helsekompetanse, trenger hjelp til å endre levevaner, hjelp til omstilling til endret livssituasjon, til å mestre helseutfordringer og/eller til å finne frem i helse- og omsorgstjenesten og de øvrige velferdstjenestene.
Tilbud
- Tilbud i spesialisthelsetjenesten: Lærings- og mestringssentre i helseforetakene (mestring.no)
- Tilbud i kommunene: Oversikt over kommuner med frisklivssentral
- Digitale tilbud og selvhjelpsverktøy: Verktøy (helsenorge.no)
- eBehandling for depresjon, sosial angst og panikklidelse (helsenorge.no)