Pasientens måledata, Drammen og Asker

Pasientens måledata skal samle og tilgjengeliggjøre medisinske måledata for pasienter som er i behandling og har tett oppfølging av ulike aktører på tvers av helse- og omsorgstjenesten.

Nøkkelinformasjon

Eier

Drammen og Asker kommune

Risiko

Middels

Kontaktperson

Hege Torgersen Rokke

Segment

Digital samhandling

Pasientens måledata skal sikre helsepersonell enkel tilgang til oppdatert informasjon om pasientens status og dermed skape bedre informasjonsflyt på tvers av helsepersonell og ulike helsevirksomheter som samarbeider om en pasient. Tjenesten er utviklet av Norsk helsenett og tilbys som en oppslagstjeneste.
Arbeidet med utredning startet i Q3 2024. Utprøvingen vil starte i september 2025 og vil pågå ut 2025. Tjenesten skal i første omgang prøves ut i helsefellesskap der helsevirksomheter samarbeider tett om pasienter som har digital hjemmeoppfølging og hvor det er behov for å dele målinger mellom aktørene.
I Q4 2025 har vi lykkes med å dele målinger på først 3 pasienter som har DHO fra Drammen kommune. Det er akuttmottaket på Drammen sykehus som deltar i utprøvingen og kan hente dataene hvis/når pasienten blir lagt inn på sykehuset. Fra desember er antallet økt til 7 pasienter og fra januar til 12 pasienter fra Drammen. Det har så langt ikke blitt hentet ut data fra sykehuset.
Pasientens måledata er en del av satsningen Digital samhandling.
Drammen kommune og Asker kommune sin rolle/ansvar

Status

Under kontroll

Vellykket test av overføring av syntetiske data gjennomført.
Det er klart for deling av data fra Drammens DHO løsning til Drammen sykehus. Hviteliste oversendt fra Drammen og lagt inn i VKP.
Asker kommune kommune har byttet DHO leverandør, så de er forsinket i fht. å dele data fra sin løsning.
Pasientforløp kreft under arbeid, planlegges ferdigstilt primo desember.
Fra Q4 2025 ble det først delt data på 3 pasienter fra Drammen. Etter vellykket deling i 2 måneder ble antallet økt til 7 pasienter fra desember. Fra medio februar er antallet fra Drammen økt til 12 pasienter.
NHN jobber med en versjon 2.0 av PMD som muliggjør deling direkte fra kommunenes DHO løsninger til PMD uten å gå via VKP. Når denne løsningen lanseres, åpnes det for deling på mange flere pasienter.
Asker kommune har hatt utfordringer med ny leverandør og har derfor ikke kommet i gang med deling av data per 1. mars. Denne utfordringen er i ferd med å løse seg og målet er nå å begynne og dele data i løpet av få uker.

Risiko

Middels

Det har vært en utfordring i prosjektet at personell med tjenstlig behov i sykehus ikke har vært klar over at det foreligger måledata på en pasient. De er derfor avhengig av at pasienten selv informerer om det.
Per Q1 2026 er dette i ferd med å løse seg ved at helsepersonell på sykehuset får et varsel/flagg i Dips om at pasienten har DHO/måledata tilgjengelig.
Flyttingen av Drammen sykehus til nytt sykehus 5. oktober har redusert deres mulighet til å delta i prosjektgruppe, men dette er i ferd med å endre seg. Flyttingen gikk fint og sykehuset er nå i normal drift.
Selvom antall pasienter det deles måledata på øker, så er antallet fortsatt lavt. Det gjør det vanskelig å vurdere kost/nytte.

Leveranser

Prosjektet er ferdig med 2 av 6 leveranser.

  • ROS og DPIA

    Ferdigstilt og levert: Ja

    |

    Leveransedato: 01.09.2025

    Det er gjennomført ROS og DPIA for deling av måledata. ROS og DPIA er signert i Drammen og Vestre Viken. Asker har ny DHO leverandør og er ikke klare til å dele data per nå.

  • MVP: Deling av data på reelle pasienter

    Ferdigstilt og levert: Ja

    |

    Leveransedato: 31.12.2025

    Det er gjennomført vellykket test av deling av syntetiske data fra Tellus løsning til PMD og Pega plattformen til Vestre Viken. Hviteliste med tre pasienter oversendt NHN uke 44. Det er klart for å dele de første reelle dataene fra Drammen til PMD 30.10. Asker kommune har fått ny leverandør av DHO - Cuviva, som er ny leverandør i Norge. Målet er at det skal være klart for deling av data fra Asker 31.12. I Q4 2025 lyktes det å dele data på reelle pasienter fra Rammen kommune. Vi startet med 3 pasienter og økte til 7 i desember. Det ble økt til 12 i februar. Asker kommune har hatt utfordringer med ny leverandør Cuviva og har besluttet å bytte til Dignio sin DHO løsning. Når pasientene er flyttet over, ligger alt klart for at også de kan dele data til PMD.

  • Beskrive tjenesteforløp kreft med DHO

    Ferdigstilt og levert: Nei

    |

    Leveransedato: 31.05.2026

    Prosjektet arbeider med å beskrive et tjenesteforløp for kreft både i kurativ og palliativ fase og hvordan vi kan benytte DHO for å gi pasientene tetter oppfølging. Det skal arrangeres en workshop på nye Drammen sykehus med deltagere både fra sykehus, kommuner og forhåpentligvis også en eller flere fastleger 27.11. for å beskrive forløp hvor DHO og deling av data vil bedre pasientforløpet. Alle innspillene som kom i workshopen er sammenstilt og 23.03. arrangeres en ny workshop for å konkretisere pasientforløpene hvor DHO anses som nyttig. Etter workshopen vil vi arbeide konkret med oppstart av DHO for kreftpasienter.

  • Beskrive fordeler og ulemper ved å etablere en felles oppfølgingstjeneste for Asker og Drammen.

    Ferdigstilt og levert: Nei

    |

    Leveransedato: 30.09.2026

    I flere av landets DHO prosjekter har flere kommuner gått sammen om opprettelse av oppfølgingstjenester. Vi ser at det bl.a. har forenklet dialogen og samhandlingen med sykehusene i deres regioner og at en felles oppfølgingstjeneste kan bli mer robust enn en oppfølgingstjeneste i den enkelte kommunen. En evt. etablering vil åpne for at andre kommuner også kan knytte seg til. Vi vil også se på muligheten for ulike samarbeidsformer med Drammen og Bærum sykehus.

  • Beskrive pasientforløp for hjertesyk pasient

    Ferdigstilt og levert: Nei

    |

    Leveransedato: 30.11.2026

    Blant våre DHO pasienter har vi flere med hjertesvikt. Det er et ønske å bedre samhandlingen mellom hjertepoliklinikkene på Drammen og Bærum sykehus og kommunene for at flere hjertesyke pasienter kan få nytte av digital hjemmeoppfølging. Vi ønsker å beskrive faser av sykdommen hvor digital hjemmeoppfølging og deling av måledata vil være særlig aktuelle og etablere en bedre samarbeidsstruktur mellom poliklinikkene og sengepostene på sykehusene og kommunene. Det vil kunne forebygge forverring av hjertesykdom og mer omfattende tjenester for denne pasientgruppen.

  • Beskrive pasientforløp for pasienter med kroniske lungesykdommer.

    Ferdigstilt og levert: Nei

    |

    Leveransedato: 15.12.2026

    Det er ønske om forbedre samhandlingen mellom lungepoliklinikkene/avdelingen ved Drammen og Bærum sykehus for at flere pasienter med lungesykdom, som kan ha nytte av DHO fra kommunen, får tilbud om det. Dette er pasienter som det er vurdert som veldig nyttig å dele måledata for, og bedre samarbeid vil kunne øke antallet som får DHO og derigjennom antallet vi kan dele måledata på samtidig som det også vil øke trygghet og kompetanse på egen sykdom for denne pasientgruppen. I arbeidet vil vi etablere en bedre samhandlingsstruktur og beskrive pasientforløpene.

Avhengigheter

Tiltaket har følgende avhengigheter.
Hva trenger tiltaket levert Hvilken aktør er tiltaket avhengig av? Hva skal det brukes til? Frist Kritikalitet Status
HelseID til testløsning Tellu Dele testdata 01.09.2025 Høy Oppfylt
Tilknytning til Helsenorge, NHN, VKP og PMD Cuviva Deling av måledata 31.12.2025 Høy Oppfylt