Pasientens kritiske informasjon, Helse Nord
Pasientens kritiske informasjon (alvorlige diagnoser og tilstander), er opplysninger som det i en behandlingssituasjon er særskilt viktig at helsepersonell kjenner til for å ta de rette behandlingsvalgene og som vil være med å øke pasientsikkerheten.
Nøkkelinformasjon
Status
Under kontrollEier
Helse Nord RHF
Risiko
MiddelsKontaktperson
Rune A. Jensen
Segment
Digital samhandling
Pasientens kritiske informasjon blir oftest registrert i aktørens egne fagsystemer. Kritisk informasjon som i tillegg registreres i Kjernejournal blir tilgjengelig for deling mellom aktører nasjonalt, for dem som har innført Kjernejournal. Innbyggere får innsyn via Helsenorge.
Tiltaket skal bidra til å øke registreringsgraden av kritisk informasjon nasjonalt, ved at helsepersonell kan registrere opplysningene i eget fagsystem – samtidig som data overføres automatisk til Kjernejournalen. Dette skal bidra til at flere innbyggere får registrert kritisk informasjonen i Kjernejournal og dermed redusere risiko for feil behandling, som for eksempel alvorlige legemiddelreaksjoner. Tiltaket vil også redusere tiden helsepersonell bruker på å lete etter slik informasjon.
Pasientens kritiske informasjon er en del av satsningen Digital samhandling.
Les mer om Digital samhandling på regjeringens hjemmeside.
Status
Under kontroll
Tjenesten ble satt i produksjon 29. september og
har siden vært i drift uten feil. Tjenesten
ble formelt overlevert til forvaltning 15. oktober. Funksjonalitet for HLR
minus og behandlingsavklaringer er under utvikling av NHN og DIPS og forventes
tilgjengelig sent i 2026 eller første kvartal 2027. Denne leveransen vil inngå
i oppgraderingsløp i HN-IKT. Prosjektet kan avsluttes og overleveres til forvaltning innen 31.12.
Risiko
Middels
Restleveranser er planlagt overlevert til forvaltning. Usikkert når disse kan ferdigstilles.
Leveranser
Prosjektet er ferdig med 2 av 2 leveranser.
-
Løsning er ferdig pilotert i UNN
Ferdigstilt og levert: Ja
|Leveransedato: 05.12.2025
Pilotering er ferdig, og erfaringene er dokumentert.
-
Tjenesten er innført i hele regionen
Ferdigstilt og levert: Ja
|Leveransedato: 31.12.2026
Teknisk løsning er satt i produksjon i alle HF, opplæring er gjennomført og prosedyrer etablert. Synkronisering vil skje etter hvert som pasient/innbygger tar kontakt med spesialisthelsetjenesten.