3. Utredning av kreft i spiserør og magesekk
Ved begrunnet mistanke om kreft i spiserør eller magesekk skal:
- Diagnose avklares ved gastroskopi, inkludert biopsi
- Påvises kreft, gjøres vurdering av:
a) Klinisk stadie, TNM
b) Operabilitet
c) Resektabilitet
Ved funn av kreft i spiserør eller magesekk blir pasienten som oftest henvist videre til sykehus (HF2) med spesialisert funksjon for videre utredning og behandling. Den spesialiserte sykehusavdelingen gjør følgende undersøkelser:
- Eventuelt ny gastroskopi med kirurgisk vurdering
- CT og eventuelt PET-CT
- Eventuelt endoskopisk
I tråd med handlingsprogrammene samt etter vurdering av pasientens fysiske tilstand inndeles pasientene i følgende behandlingsrelaterte grupper:
- Resektabel sykdom og egnet til kirurgi alene med kurativ intensjon (T1, N0, M0)
- Resektabel sykdom og egnet til kirurgi kombinert med perioperativ kjemoterapi eller kjemo/radioterapi med kurativ intensjon (T2-T4, N0-N3, M0)
- Lokalavansert og ikke resektabel sykdom hos pasienter i god allmenntilstand (ECOG status 0-2): Pasienten henvises til kjemo-/radioterapi. Ved god effekt kan pasienten eventuelt senere revurderes for reseksjon
- Disseminert sykdom hos pasienter i god
allmenntilstand (ECOG status 0-2): Pasienten henvises til palliativ kjemoterapi - Pasienter i dårlig allmenntilstand (ECOG status 3-4) henvises til symptomlindrende behandling
Pasienten skal ha samtale om planlagt behandling med lege etter at utredning er ferdig og klinisk beslutning om behandling er tatt, ofte i tverrfaglig møte (MDT-møte). Endelig avgjørelse om behandling tas i samråd med pasienten.
Det skal tilbys kontakt med likeperson og/eller aktuell pasientforening.
Pasienten tilbys også en samtale med en behovskartlegging som går utover selve kreftbehandlingen, jf. Pakkeforløp hjem for pasienter med kreft.
Beslutning om anbefalt behandling tas primært i et tverrfaglig møte/MDT-møte, men kan unntaksvis tas uten et slikt tverrfaglig møte. Endelig beslutning om behandling tas i samråd med pasienten.
Ansvaret for endelig beslutning om behandling tas av behandlende lege i samråd med pasienten. I hele forløpet tilstrebes kontinuitet i kontakt med forløpskoordinator, lege og annet relevant helsepersonell.
Utredning start
Pasientens første fremmøte til utredning i Pakkeforløp kreft i spiserør og magesekk skal registreres i pasientadministrativt system. Første fremmøte kan være
a) oppmøte i sykehus (poliklinikk, innleggelse eller bildediagnostisk undersøkelse)
b) oppmøte hos avtalespesialist
Hvis avtalespesialister er gitt en rolle i utredning og eventuell behandling av pasienter i dette pakkeforløpet, må tilsvarende registrering og rapportering til NPR gjøres. Sykehuset har ansvar for at denne kodingen skjer.
Det skal registreres:
Kode | Kodebeskrivelse |
A32S | Utredning start - Første fremmøte |
Overføring til annet helseforetak/sykehus
Er en pasient i pakkeforløp og overføres til et annet helseforetak/sykehus for videre utredning eller start av behandling, kodes:
Kode | Kodebeskrivelse |
A32O | Overført til et annet helseforetak/sykehus |
Koden brukes når ansvaret for pasienten overføres mellom sykehusene. Koding for overføring av pasient mellom helseforetak/sykehus registreres på dagen henvisning (brev, faks, telefon, elektronisk) oversendes. Koden skal ikke brukes hvis pasienten kun henvises til en spesiell undersøkelse, eller for å innhente et råd, uten at behandlingsansvaret overføres mellom helseforetak/sykehus.
Klinisk beslutning
Når utredningen er ferdig og det er tatt beslutning om sykdomstilstand og om pasientens behandling (i de tilfeller der det er påvist kreft i spiserør eller magesekk), skal avdelingen registrere en av følgende koder:
Kode | Kodebeskrivelse |
A32CK | Klinisk beslutning - Påvist kreft i spiserør eller magesekk, og behandling besluttet |
A32CM | Klinisk beslutning - Påvist eller mistanke om annen kreft |
A32CA | Klinisk beslutning - Påvist eller mistanke om annen sykdom enn kreft |
A32CI | Klinisk beslutning - Ikke påvist sykdom |
Registrering skjer fortrinnsvis når endelig beslutning om behandling tas i samråd med pasienten.
Forløpsbeskrivelse | Forløpstid |
Fra første fremmøte i utredende avdeling til avsluttet utredning (beslutning tas) | 21 kalenderdager |
Sist faglig oppdatert: 29. april 2022