Ved ikke-passert hørselsscreening skal resultatet registreres i Medisinsk fødselsregister
Sykdommer og avvikende screeningresultater i løpet av barnas første leveår skal registreres.
Ikke-passert hørselsscreening av nyfødte skal meldes til Medisinsk fødselsregister. Når hørselsscreening ikke er passert (på ett eller to ører), og barnet henvises til høresentralen for videre testing, er de ansatte på barsel- og nyfødtintensiv avdeling ansvarlige for å rapportere dette.
Medisinsk fødselsregister registrerer alle fødte i Norge. Data som skal registreres:
- hvilket øre som ikke er passert
- antall forsøk på retesting
- testmetode
- TEOAE
- AABR
Registeringen gjøres elektronisk.
Måling av screeningresultater vil bidra til å sikre høy kvalitet og kostnadseffektivitet. Innsamling av helseopplysninger i Medisinsk fødselsregister gjør det mulig å samle data som kan bidra til kvalitetssikring og forskning på området.
Informasjon om hvor mange som ikke har fått passert resultat på barsel- eller nyfødtintensiv avdeling, og hvor mange av disse som senere får påvist hørselstap, gir informasjon som kan brukes på flere områder.
Ved å registrere alle diagnostiserte hørselstap i et nasjonalt register sikres datainnsamling uavhengig av geografiske forhold.
Ved å måle andel falsk positive resultater ved barsel- og nyfødtintensiv avdeling kan man få informasjon om ressursbruk og mulige feilkilder ved testing.
Sist faglig oppdatert: 23. januar 2017 Se tidligere versjoner
Helsedirektoratet (2016). Ved ikke-passert hørselsscreening skal resultatet registreres i Medisinsk fødselsregister [nettdokument]. Oslo: Helsedirektoratet (sist faglig oppdatert 23. januar 2017, lest 30. september 2023). Tilgjengelig fra https://www.helsedirektoratet.no/retningslinjer/screening-av-horsel-hos-nyfodte/krav-til-personell-utstyr-og-registrering-ved-horselsscreening-av-nyfodte/ved-ikke-passert-horselsscreening-skal-resultatet-registreres-i-medisinsk-fodselsregister