Du benytter en nettleser vi ikke støtter. Se informasjon om nettlesere

Helsedirektoratets selvbetjeningsløsning på eInnsyn midlertidig stengt

Illustrasjonsbilde. Foto: Unsplash

Først publisert: 07.06.2021 Sist faglig oppdatert: 07.06.2021

Torsdag 27. mai ble det oppdaget problemer knyttet til Helsedirektoratets selvbetjeningsløsning på eInnsyn.

Artikkelen er over ett år gammel, informasjonen kan være utdatert.

Løsningen på eInnsyn er nå midlertidig stengt, men de som har behov kan bestille innsyn ved å sende e-post til postmottak@helsedir.no.

Foreløpig undersøkelser viser at det i noen tilfeller har kommer frem taushetsbelagte personopplysninger.

Gjennomgår journalposter

Norsk helsenett og Helsedirektoratet går nå gjennom 1,4 millioner journalposter tilbake til 2011 for å fastslå hvor mange som kan være berørt.

Etter å ha gått gjennom årene 2016-2021 er det identifisert 3500 journalposter som kan inneholde mulige avvik. Disse journalposter vil nå bli gjennomgått manuelt for å vurdere om dette er reelle avvik og hvem som eventuelt må varsles.

Iverksettes tiltak

Samtidig jobber Helsedirektoratet sammen med Norsk helsenett for å finne årsaken til hendelsen og iverksette tiltak for å unngå at dette skal skje i fremtiden.

Helsedirektoratet håper at journalpostene for 2021 og 2020 vil bli åpnet for vanlig søk i løpet av de nærmeste dagene. Deretter vil de øvrige årene bli gjort tilgjengelige så snart de er gjennomgått.

Datatilsynet er rutinemessig varslet om hendelsen.

Abonner på nytt eller oppdatert innhold