Nasjonal helseøvelse 2025

Nasjonal helseøvelse 2025 ble gjennomført 26. og 27 november. I år var helseøvelsen slått sammen med totalforsvarsøvelsen Øvelse digital 2025.

Øvelse Digital 2025 (dsb.no)  utfordret helsesektoren i det digitale domenet og vi fikk anledning til å bryne oss på forståelsen av hva som er spesielt med digitale angrep og hvordan slike angrep kan ramme vår sektor.

Vi ble utfordret  på å håndtere de tekniske aspektene ved en slik hendelse samtidig som vi skulle håndtere effekten på evnen til å yte helsehjelp.

I helsesektoren øvde  Helse- og omsorgsdepartementet, Folkehelseinstituttet, Direktoratet for medisinske produkter, Helsedirektoratet de regionale helseforetakene, helseforetak og IKT driftsleverandører.

Videre deltok Nasjonalt helsenett (NHN), helse- og kommuneCERT, Helsedirektoratet, Folkehelseinstituttet, Direktoratet for medisinske produkter og Helse -og omsorgsdepartementet i øvelsen.

Øvelse digital 2025 ble ledet av DSB i samarbeid med Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM). Helsedirektoratet planla og gjennomførte øvelsen for helsesektoren.

Først publisert: 13.10.2025 Siste faglige endring: 11.12.2025 Se tidligere versjoner