Resultater
På landsbasis var andelen fødsler som ble igangsatt på 30,1 prosent i 2024. Andelen fødsler som settes i gang har økt kraftig i perioden 2009-2024. Økningen kan sees i alle helseregionene, men det er noe variasjon mellom regionene i andel fødsler som settes i gang.
I 2024 hadde Helse Vest høyest andel fødsler som ble igangsatt med omtrent 31 prosent, mens andelen var lavest i Helse Nord hvor denne var ca. 27 prosent. Helse Nord har over tid hatt en noe lavere andel fødsler som blir igangsatt sammenlignet med de andre helseregionene.
Forbehold ved tolking
Innføring av nytt pasientjournalsystem ved helseforetakene i Helse Midt-Norge i perioden november 2022 til november 2024 har ført til redusert kvalitet på innrapporterte data til Medisinsk fødselsregister (MFR), som er datakilde til denne indikatoren. Tallene for perioden 2022-2024 for Helse Midt-Norge RHF og landet kan være påvirket av dette.
Det er flere tilstander hvor det ikke foreligger helt entydige retningslinjer for når en fødsel skal settes i gang. Det er derfor ingen ideell andel induksjoner, og indikatoren må tolkes med forsiktighet og bør sees i sammenheng med andre indikatorer.
Forskjeller i resultatene mellom fødeinstitusjoner kan ha mange forklaringer;
- Tilfeldigheter
- Ulik bruk av diagnostiske kriterier
- Risikosentralisering
- Variasjoner i fødejournalsystemene
- Variasjoner i rapporteringspraksis
- Reelle forskjeller i kvalitet
Det er ofte en kombinasjon av flere av disse.
Om indikatoren
Igangsetting (induksjon) av fødsel gjøres når man forventer og ønsker en vaginal fødsel. Dette fordi man av medisinske årsaker vurderer det som nødvendig eller ønskelig å komme igang med fødsel. Målet med igangsetting er å forbedre helse for mor og/eller barn på kort og lang sikt. Det er mye diskusjon om når man skal sette i gang fødselen, og på hvem.
De viktigste årsakene til igangsetting er: vannavgang >24 timer uten start av rier, forhøyet blodtrykk/svangerskapsforgiftning, diabetes, tvillingsvangerskap og overtidig svangerskap.
Dagens metoder for igangsetting er tøyning av livmorhalsen og fosterhinneløsning («stripping»), innlegging av ballongkateter i livmorhalsen, bruk av ulike prostaglandinmedikamenter, overriving av fosterhinnene («ta vannet») og bruk av ristimulerende oxytocinmedikamenter. Valg av metode er avhengig av fødeinstitusjonens prosedyre for igangsetting, modenheten i livmorhalsen og tidligere fødsler.
Selve igangsettingsprosessen kan ta flere dager. Selv om de mange fødende ønsker å bli igangsatt, så opplever mange at en igangsetting er en slitsom og belastende opplevelse.
Det diskuteres hvorvidt igangsetting øker risikoen for keisersnitt og andre komplikasjoner under fødsel. Nyere studier tyder ikke på økning i keisersnitt ved igangsetting til termin.
Kvinner med tidligere keisersnitt eller andre operasjoner på livmor som blir igangsatt, vil ha en økt risiko for rift i eller revning av livmoren i arret.
Igangsetting øker ressursbruken og innebærer en risiko for å sykeliggjøre fødselen. På den andre siden vil riktig bruk kunne redusere ressursbruken ved at mor og barn er friskere etter fødsel, og (kan senke) behovet for keisersnitt underveis i fødsel.