[Sist endret 1/26]
Til bruk i sårbehandling av kroniske og alvorlige sår og fistler, som arterielle sår, venøse sår, kreftsår, trykksår og diabetiske fotsår, kan det gis bidrag til dekning av nødvendige utgifter til
- bandasjemateriell
- medisinsk forbruksmateriell
- reseptfrie legemidler som er markedsført i Norge
- kompresjonsstrømper
- bomullshansker (ved brannskader)
Materiellet må være kjøpt på et apotek eller i en bandasjistforretning, og behovet for materiellet må vare i minst tre måneder i løpet av et år.
Det kan ikke gis bidrag til bandasjemateriell, medisinsk forbruksmateriell og reseptfrie legemidler hvis sårbehandlingen blir utført av kommunens helse- og omsorgstjeneste, jf. helse- og omsorgstjenesteloven.
Hvis sårstellet er fordelt mellom pasienten/pårørende og kommunens helse- og omsorgstjeneste, kan det gis bidrag til materiellet som pasienten/pårørende kjøper og benytter i sårbehandlingen. Når kommunens helse- og omsorgstjeneste utfører sårstellet, er de ansvarlig for å dekke utgiftene til bandasjemateriellet, det medisinske forbruksmateriellet og de reseptfrie legemidlene. Helfo kan gi bidrag når sårstellet utføres av brukerstyrt personlig assistanse (BPA).
Ved oppstart av behandling, og deretter hvert tredje år, skal behovet godtgjøres av en lege. Legeerklæringen skal inneholde sårdiagnose (etiologisk), sårets tilstand, lokalisering av såret, begrunnelse for varighet av behandlingen og en bekreftelse på at det foreligger en sårprosedyre. Legen skal også informere om hvem som utfører sårstellet.
Bandasjelinser, herunder sklerallinser, er ikke omfattet av dette formålet.
For bidrag til dyre spesialprodukter, som for eksempel sølvbandasjer, kan Helfo kreve særskilt begrunnelse fra lege som bekrefter behovet for et slikt produkt.
Vedtak skal som hovedregel tidsbegrenses i 12 måneder. Dersom lidelsen er av varig karakter, kan Helfo fatte vedtak som er gyldig for inntil tre år. Ved behov for videre behandling, må det dokumenteres ved ny erklæring fra lege.
Det kan gis bidrag med 90 prosent over et minstebeløp på 2293 kroner (2026).
Iktyose
Fra og med 1. januar 2026 vil det ikke lenger kunne gis bidragsdekning ved iktyose. Fra denne dato ytes det stønad til medisinsk forbruksmateriell som benyttes ved moderat til alvorlig iktyose etter blåreseptforskriften § 5 punkt g, og legemidler etter blåreseptforskriften §§ 2 og 3. I perioden mellom 1. januar 2026 og 31. mars 2026 kan det gis dekning til produkter som er oppført på produkt- og prislisten (og kun disse). Forutsetningen er at brukeren har et gyldig vedtak etter § 5-22.
Krav/søknad om refusjon etter overgangsordningen må sendes innen 6 måneder fra kjøpet. Hvis det er mottatt faktura og betalt i ettertid, regnes fristen fra betalingsdato.