Brukererfaringsundersøkelser inkluderer pasienter, brukere, foresatte, pårørende og personell i helsetjenesten.
Utvikling av spørreskjema
I forkant av at det blir utviklet nye spørreskjema og datainnsamlingsmetoder, gjøres det litteraturgjennomgang, opprettes referansegrupper og intervjuer med pasienter.
Intervjuer gjøres i to omganger. I første omgang med strukturerte kvalitative intervjuer hvor formålet er å få klarhet i hvilke tema som er viktige for pasientene. Deretter gjennomføres intervjuer for å teste et utkast til spørreskjema. Formålet er å finne ut om pasientene forstår spørsmålene og svarkategoriene. Ofte fører disse testintervjuene til endringer i formuleringer i skjemaet.
Datainnsamling og analyse
Brukerundersøkelser kan skille seg fra hverandre med tanke på hvor avansert datainnsamlingsmetoden er. Helsedirektoratet har til nå valgt å bruke en sentralisert digital datainnsamlingsmetode der også bakgrunnsinformasjon kan kobles til spørreskjemaene. Bakgrunnsinformasjonen brukes i analysearbeidet for å kunne se på frafall, ha god kontroll på utsendelsen, purre og evaluere undersøkelsens datakvalitet i etterkant.
I analysen av svarene fra spørreundersøkelsene benyttes kjente statistiske metoder for denne typer av data. Resultatene fra undersøkelsene kan presenteres som indikatorer.