Til tekstversjon

Transparent gif
Søk
Til forsiden
Bakgrunnsstripe
Aktuelt Temasider a - å Publikasjoner Tilskudd Statistikk Lover & regler Om direktoratet

Transparent gif Rusmidler:
Pil
Transparent gif
Pil
Pil
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif Transparent gif
Transparent gif
Pil
Transparent gif
Pil
Pil
Transparent gif
Transparent gif
Pil
Transparent gif
Transparent gif
Transparent gif

Kommunale salgs- og skjenkebevillinger

Informasjon til deg som ønsker kommunal salgsbevilling

Skal du drive detaljhandel og ønsker å kunne selge alkoholholdig drikk må du søke om salgsbevilling fra den kommunen forretningen ligger i.

Bevillingen gis til den for hvis regning virksomheten drives, og kan gis for inntil fire år av gangen. En bevilling kan også gis for en bestemt del av året og for en enkelt bestemt anledning.

Det gis ikke salgsbevilling for alkoholholdig drikk til bensinstasjon eller kiosk.

Du har ikke krav på å få bevilling. Det er opp til kommunen å vurdere om en søknad om bevilling skal innvilges, men et evt. avslag skal begrunnes.

En kommunal salgsbevilling gir kun rett til salg av alkoholholdig drikk i gruppe 1: Drikk som inneholder over 2,5 og høyst 4,7 volumprosent alkohol

For å få salgsbevilling må bevillingshaver og personer med vesentlig innflytelse på virksomheten ha uklanderlig vandel i forhold til alkohollovgivningen og bestemmelser i annen lovgivning som har sammenheng med alkohollovens formål, samt skatte- og avgifts- og regnskapslovgivningen.

For hver bevilling skal det utpekes en styrer og stedfortreder. Styrer og stedfortreder må ha uklanderlig vandel når det gjelder forhold til alkohollovgivningen og bestemmelser i annen lovgivning som har sammenheng med alkohollovens formål.

Styrer og stedfortreder må godkjennes av kommunen som bevillingsmyndighet, de må være over 20 år og de må ha bestått kunnskapsprøven. Denne avlegges hos kommunen.

Styrer og stedfortreder må være ansatt i forretningen, eller de må jobbe der i kraft av sin eierstilling. Det er kun den som har styringsrett over salget som kan utnevnes til styrer.

Hvis styrer slutter må du som bevillingshaver straks søke kommunen om godkjenning av ny styrer.

Hvis du får salgsbevilling må du sørge for at virksomheten har tilstrekkelig godt internkontrollsystem.

En salgsbevilling må hele tiden utøves i tråd med de vilkår som er gitt i bevillingen, i alkoholloven og dens forskrifter og ellers på en forsvarlig måte. Dette innebærer bl.a. at man må følge salgstider, aldersgrensebestemmelser for den som selger drikken, regler om plassering av alkohol, alkoholreklameforbudet m.m. Det er viktig å merke seg at det ikke er tillatt å selge til mindreårige, eller til personer som er åpenbart påvirket.

Hvis vilkårene er brutt kan kommunene inndra bevillingen for kortere eller lengre tid. Bevilling kan også som hovedregel inndras hvis den ikke er benyttet i løpet av det siste året.

Utvidelse av salgsbevilling - innførsel for salg i egen virksomhet

Hvis du har kommunal salgsbevilling for alkohol eller ønsker å starte opp denne type virksomhet kan kommunen etter en vurdering utvide en salgsbevilling til å omfatte innførsel av alkoholholdig drikk for salg i egen virksomhet

Slik utvidet bevilling kan gis enten samtidig med eller som tillegg til en allerede eksisterende salgsbevilling. Det stilles ikke ytterligere krav for å inneha en slik utvidet bevilling enn de som gjelder for salgsbevillingen.

En bevilling kan kun utvides til å omfatte innførsel av alkoholholdig drikk i gruppe 1: Drikk som inneholder over 2,5 og høyst 4,7 volumprosent alkohol. Drikken som innføres kan kun selges ved det salgssted som har den salgsbevillingen som tillatelsen er knyttet til, og kan ikke omsettes på annen måte. Bevillinger for en bestemt del av året eller for en enkelt bestemt anledning kan ikke utvides til å omfatte innførsel for salg i egen virksomhet.

Regelverk

Alkoholloven §§ 1-4a, 1-4b, 1-5, 1-6, 1-7, 1-7b, 1-7c, § 1-10, kap. 3 og 9

Alkoholforskriften kap 2, 3, 5, 6, 8 og 14.

Videre vil avgiftslovgivningen med dens bestemmelser om særavgift, registreringsplikt og sikkerhetsgaranti komme til anvendelse for forretninger med tillatelse til innførsel for salg i egen virksomhet.

Publikasjoner

Rundskriv IS-5/2008 Håndbok i alkoholloven m.v.

Alkoholreklameforbudet. Hva er tillatt? Hva er ikke tillatt?

Veileder om internkontroll for salgs- og skjenkesteder

[Publisert: 10.07.2008]


Skriv ut denne artikkelen Skriv ut denne artikkelen

Tips en venn Tips en venn


Transparent gif

Norwegian Directorate of Health, PO box 7000 St. Olavs plass / Universitetsgata 2, 0130 Oslo, Norway
Tel: + 47 810 20 050, Fax: + 47 24 16 30 01, webredaktor@helsedir.no

Transparent gif

Helsedirektoratet, PB 7000 St. Olavs plass/Universitetsgata 2, 0130 Oslo
Tel.: + 47 810 200 50, Faks: + 47 24 16 30 01 Org.nr. 983 544 622 webredaktor@helsedir.no