Alle publikasjoner

Aktivitetsdata for somatisk spesialisthelsetjeneste 2011

Forside av publikasjon: Aktivitetsdata for somatisk spesialisthelsetjeneste 2011
  • Tema: Ventetider og aktivitetsdata fra spesialisthelsetjenesten, Norsk pasientregister (NPR)
  • Kategori: RapporterUtgiver:Helsedirektoratet
    Ansvarlig avdeling:Norsk pasientregister
    År:2012Sist revidert: juni 2012Antall sider:54
  • IS-nummer: IS-1988
Målgruppe: Den sentrale helseforvaltningen, ledere i de regionale helseforetakene og helseforetakene
​Rapporten inneholder aktivitetstall for den somatiske delen av spesialist-helsetjenesten i Norge for driftsåret 2011. Dette er en oppdatert versjon av årsrapporten som ble publisert 20.4.2012. Endringene består i at type opphold ble korrigert for et privat sykehus. 1 471 dagbehandlinger ble kodet om til polikliniske konsultasjoner. Dette har konsekvenser for alle tabeller som
har fordeling på type opphold.

​Om rapporten

Data som presenteres her beskriver aktiviteten ved somatiske sykehus, avtalespesialister, private rehabiliterings-institusjoner og sykestuer i Norge. Rapporten utgis av Helsedirektoratets avdeling Norsk pasientregister (NPR).  

Formålet med rapporten er å gi en oversikt over hovedtall for den somatiske spesialisthelsetjenesten i 2011 i tillegg til informasjon om kvaliteten og komplettheten på de rapporterte data i registeret fra denne sektoren. Rapporten har ikke som siktemål å analysere de forskjeller vi kan observere eller å si noe om andre utviklingstrekk innenfor den somatiske spesialisthelsetjenesten.
 

Resultat 

Tall fra Norsk pasientregister viser at aktiviteten ved sykehusene fortsetter å øke. Det var vekst innenfor både døgnopphold og polikliniske konsultasjoner fra 2010 til 2011. Antall dagbehandlinger ble redusert i samme periode.
 

Hovedtall for somatiske sykehus og endringer fra 2010 til 2011

  • 878 368 døgnopphold - vekst på 1,5 prosent
  • 3 806 917 liggedøgn – nedgang på 1 prosent
  • 415 648 dagbehandlinger - nedgang på 3,1 prosent
  • 4 959 155 polikliniske konsultasjoner - vekst på 2,8 prosent
  • I underkant av 1,8 millioner pasienter var på sykehus i 2011 – 38 854 flere enn året før
 

Regional utvikling

Antall døgnopphold og antall polikliniske konsultasjoner økte fra 2010 til 2011 for pasienter bosatt i alle regioner. Antall dagbehandlinger gikk ned for pasienter i alle regioner.
 

Offentlig bruk av private sykehus

Antall døgnopphold ved private sykehus økte i 2011 sammenlignet med året før, mens det var nedgang i antall dagbehandlinger og polikliniske konsultasjoner.
 

Vekst for rehabiliteringsinstitusjoner

Det var 39 587 opphold ved private rehabiliteringsinstitusjoner i 2011. Sammenlignet med året før er det en vekst på 20,9 prosent, og det er dagbehandling som øker. Antall oppholdsdøgn økte 0,3 prosent til 666 287.